Uygun olmayan far ve sis cezaları listesi

Led yada xenon far vizeden geçer mi? Uygun olmayan aydınlatmaların cezaları ne kadar? 

Özellikle gece sürüşlerinde karşı şeritten gelen veya arkamızdan yaklaşan bazı araçların farları gözünüzü alır ve tehlike yaratarak kazaya sebep olabilirler. Birçok kişinin başına gelen bu rahatsızlık verici durum neden yaşanıyor?

Emniyet Genel Müdürlüğü idari para cezası rehberine göre uygun olmayan far veya sis farı cezaları şu şekildedir

Kanun Madde Numarası 63: Araçlarda nicelik ve nitelikleri yönetmelikte belirtilen şartlara uygun ışık donanımı bulundurmamak,
Ceza tutarı: 598 TL

Kanun Madde Numarası 64/1-a1: Yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde (karşılaşmalar ve öndeki aracı izleme halleri dışında) uzağı gösteren ışıkları yakmamak
Ceza tutarı:
132 TL

Kanun Madde Numarası 64/1-a2: Geceleri, yerleşim birimleri dışında ve içinde karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmaması
Ceza tutarı:
288 TL

Kanun Madde Numarası 64/1-a3: Kuyruk (arka kenar-arka park lambası) ışıklarını uzağı veya yakını gösteren ışıklarla birlikte kullanmamak
Ceza tutarı: 132 TL

Kanun Madde Numarası 64/1-b1: Gece sis ışıklarını; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak
Ceza tutarı:
132 TL

Kanun Madde Numarası 64/1-b2: Dönüş ışıklarını geç anlamında kullanmak
Ceza tutarı: 132 TL

Kanun Madde Numarası 64/1-b3: Gece karşılaşmalarda ışıkları söndürmek
Ceza tutarı: 132 TL

Kanun Madde Numarası 64/1-b3: Gece karşılaşmalarda ışıkları söndürmek
Ceza tutarı: 132 TL

Kanun Madde Numarası 64/1-b4: Öndeki aracı geçerken, uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkları yakmak
Ceza tutarı: 132 TL

Kanun Madde Numarası 64/1-b5: Yönetmelikte belirlenen esaslara aykırı ışık takmak ve kullanmak
Ceza tutarı: 132 TL

Kanun Madde Numarası 64/1-b6: Sadece park lambaları ile seyretmek
Ceza tutarı: 132 TL

 

Otomobil yada diğer motorlu taşıtların günümüzdeki far teknolojileri hızla gelişmeye devam ediyor. uygun sensörler ile gece karanlığını farkederek uzunları yakan, karşıdan gelen aracı farkedince ise kısa farları yakan akıllı sistemler kullanılmaktadırlar.

Gelelim dağı taşı aydınlatan bembeyaz yada masmavi kör eden aydınlatmalara.

Araçlar üretim bantlarından inerken donanım seviyelerine göre led yada xenon gibi teknolojilere uygun farlara ve teknolojilere sahiptirler. Günümüzde ise ülkemizdeki denetimsizliklerden dolayı sanayiden, parçacıdan yada internetten beyaz ampülü alan araçlarının her yerine takmaktalar.

FAR TEKNOLOJİSİ
Yahu son model arabadaki en kaliteli ampülden aldım neden kör etsinki ???

Eder kör’de eder, şaşı’da eder hatta deli bile eder….

Uygun far için ışın yönlendirici donanıma yada mercek sistemlerine sahip olmayan farlara beyazampül, led, xenon yada benzeri uygulamalar aydınlatılan bölgeye kontrolsüz olarak dağılır. Yukarıda yazdığım dağ taş örneği bu yüzden abartılı bir örnek değildir.

 

Sonradan yapılan kanunsuz ve yönetmeliğe aykırı olan bu aydınlatmalar vizeden geçemezler ama trafik denetleme noktalarından yağ gibi geçip gidiyorlar !!! Bunun tek sebebi ise trafik uygulaması yapan memurların konuya hakim olmamalarıdır. 

Vizeden neden geçemez bu farlar ? Vize yetkilisini nasıl kandırırız ?

Kandıramazsınız, Tüv Türk’e gittiğinizde aracınızın şase numarası sisteme girilir ve far aydınlatma sisteminden, jant ebatlarınıza kadar aracınızın fabrikadan çıktığı gün olması gereken donanımları yetkili personel tarafından görüntülenir. Eğer bu uygun olmayan aydınlatmalar ile vize alabildiyseniz sizin aracınıza onay veren TUVTURK görevlisi işini doğru yapmamış demektir. 

Araçların far teknolojileri dair bir örnek verelim.

Araçların ön ve arka aks yada dingillerine bağlı olan açı sensörleri mevcuttur. Bu sensörler aracın bagajlarına yüklenen ağırlıklar sebebi ile yükselen burun kısımlarındaki farların zemine doğru eğilmesini, açılarını değiştirmesini sağlar. Bu teknoloji sayesinde karşıdan geleni kör etmemiş olurlar. Bu sayede karşıdan gelenleri yada önünüzde gidenlerin korneasını yakmamış olur.

Mühendislik çalışmaları ile yapılan bu sistemlere kişilerin Çin’den aldıkları beyaz ampul yada türevi aydınlatma sistemleri takılması kesinlikle uygunsuzluktur. Kişilerin daha zengin görünmek, egolarını tatmin etmek için yola çıktıkları bu yanlış aydınlatma yöntemlerinin dışında aracınıza zarar verebileceklerini de unutmamalıdırlar.

Yangın başta olmak üzere marka ve modellere göre farklılık gösteren yan etkilerin vardır. Bunların başında elektronik donanım olan araçların , silecek sistemlerinin beyinleri gibi önemli sistemlere, aracın orjinal aydınlatma sistemlerine zarar verirler.

Ayarsız farların biri Yunaistan’ın Girit adasındaki Hanya’ya diğeri ise güzel şehrimiz Konya’ya bakıyor ise bu da vizede ağır kusurdur.

Sonuç: Kazaya sebep olabilecek harici olan uygulamalara karşı uygulanması gereken ilk çözüm bu ürünlerin ülkemizde satılmasının yasaklanması ve trafik denetleme noktasındaki memurların bu vb konularda yeterli teknik bilgiye sahip olarak bu sürücüleri caydırıcı miktarda ceza yazılmasıdır.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.