Uçan Türk otomobili “CEZERİ” ne oldu?

Cezeri gökleri fethetmek için hazır mı? Test sürüşleri başladı …

 

 

Uçan otomobilimiz Cezeri’yi bilmeyen yoktur herhalde ama biz yine de hatırlatalım.

2020 Ağustos ayında yapılan TeknoFast organizasyonunda tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar‘ın sahibi ve teknik müdürlüğünü yaptığı Baykar Savunma adındaki şirket tarafından inşa edilmiş.

Selçuk Bayraktar
Adı neden Cezeri?

Ebû’l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezerî tarihler kesin olmamakla birlikte 1136 yılında Cizre’de doğmuş 1206 yılında Türkiye’de yaşama gözlerini yummuş Müslüman bir mucittir.Leonardo Da Vinci’ye ilham verdiği söylenen Cezeri robotlar, saatler, su makinaları, şifreli kilitler, şifreli kasalar, termos,otomatik çocuk oyuncakları gibi 60 makine mucidi ve dünyanın ilk sibernetik bilginidir. El-Cezeri’nin en ünlü icadı fil su saatidir. Bu saat, günümüzde mühendislikte kullanılan bazı mekanik parçalar içerir.Tarihteki bu önemli yeri sebebi ile ilk uçan Türk otomobilinin isim babası olmuştur.

Cezeri hakkında daha fazla bilgi için sanal müzeyi buradan gezebilirsiniz

Tekerlekleri yok ama tomobil!

Drone mantığı ile çalışan bu elektrikli hava taşıtı 9 ayda inşa edilmiş. Bireysel yolcu taşımacılığında, sağlık sektöründe, askeri alanda ve lojistik faaliyetlerinde kullanılması planlanıyor.

Tekerlekleri olmayıp karayollarında otomobil gibi kullanılamayacak olsa da bireysel ulaşıma hizmet edeceği için otomobil olarak sınıflandırılmış…

Dünyanın bir çok ülkesinde bireysel olarak yapılmış yada ticari amaçlarla inşa edilerek uçuş testleri yapılan örnekleri mevcut. Elektrikli helikopter gibi olacak Cezeri‘den farklı olarak  otomobil ve hava taşıtı melezleri üzerine uzun yıllardır çalışma yapan markalar mevcut.

Yakın geçmişte Audi ve Airbuss markalarının ortak bir projesinden sizleri haberdar etmiştik.

Airbus ve Audi ortak girişimi uçan araba projesi

Cezeri teknik özellikleri

  • Seyir hızı: 100 km/s
  • Azami uçuş irtifası: 2000 m
  • Hava kalma süresi: ~ 1 saat
  • Menzil: 70-80 km
  • Bataryaların tam dolumu için gereken süre: 1 saat
  • Ölçüler (en X boy X yükseklik): 3730 x 4070 x 1870 mm
  • Kalkış / iniş: Dikey kalkış-iniş
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 241 kg
  • Motor tipi: 8x BLCD

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yarın yapacağı açıklama acaba yepyeni bir yerli otomobil yada uçan otomobil olabilir mi? Konuşma alanına prototip bir otomobil veya Cezeri ile uçarak gelebilir mi?

Yapılacak açıklamaya 24 saatten az bir süre kalmışken merak etmeye devam ediyoruz ve beklemedeyiz…

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir