Türkiye’nin en ucuz dizel ve otomatik otomobili satışa çıkıyor

Türkiye’nin en ucuz dizel ve otomatik otomobili satışa çıkıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan petrol fiyatlarındaki artış kullanıcıyı yeni arayışlara yöneltiyor. Sizlere daha önce 1973 yılında tüm dünyada yaşanan büyük petrol krizi ve buna bağlı olarak akaryakıt bulamayan insanlar tarafından sokaklara terkedilen 79 bin otomobilin haberini paylaşmıştık.

Şehirde terkedilen 79 bin otomobil

Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve gelişmiş Avrupa ülkelerindeki egzoz emisyon normlarındaki katı kurallar hibrit ve sonrasında tam elektrikli otomobillerin ön palana çıkmalarını sağladı. Otomobiller küçüldükçe üretim maliyetleri düşüyor, yakıt sarfiyatı azalıyor, pratikliği ve mobilitesi artıyor. Küçük otomobil yada dünyadaki tanımı olan microcar unvanına sahip otomobiller her geçen gün daha çok aranır hale geliyorlar.

Ligier: Formaula 1’den microcar üretimine

Türkiye’ye yeni giriş yapan ve fiyatı ile en ucuz dizel unvanına sahip olan bu markanın kısaca tarihçesine bakalım.

Bu vb küçük otomobilleri gördüğümüzde akıllara ilk olarak Çin malı olduğu gelse de Microcar sınıfında Daimler bünyesindeki Smart markasından sonra dünyanın ikinci en büyük üreticisi olan Ligier bir Fransız markasıdır.

1968 yılında yarış pilotu olan Guy Ligier tarafından kurulan marka Microcar sınıfında  üretme geçmeden önce döneminin en önemli Formula 1 ve Le Mans yarış otomobillerini üretmiştir.

 

Ligier markası tarafından üretilmiş olan yarış otomobilleri sayısız zafere imza atmış olup günümüzde halen motor sporlarında varlığını devam ettirmektedir. Markanın yarış kariyerindeki bütün önemli zaferlerin kronolojik sıralamasına buradan ulaşabilirsiniz

Petrol krizinden sonra Microcar modele geçiş

Yazının başında hatırlattığımız 1973 petrol krizi ve sonrasında Fransız Ligier markası gözünü Microcar sınıfına çevirerek ilk üretimine 1983 yılında başlamış. Yarış dünyasındaki çok önemli mühendislik tecrübeleri ile Microcar sınıfında üretim yapmaya başlayan Fransız markası dünyanın ilk deneysel otomatik paralel park prototiplerinden birini 1990’ların ortalarında   elektrikli prototipleri üzerinde geliştirerek otomotiv sektörünün öncülerinden olmuş

Ligier Türkiye’de satışta

Minicar Otomotiv A.Ş. olarak Ligier Grup Türkiye Genel Exclusive Distribütörlüğü tarafından ülkemize getirilmeye başlandı. Fransa’daki yaklaşık 200 uzman servisinden ve 11 Avrupa ülkesindeki 550’den fazla satış noktasından oluşan geniş ağına Türkiye’de dahil oldu.

Şehirde mobilite

Kalabalıklaşan ve trafik sorunları içinden çıkılmaz hale gelen büyük şehirlerde çabuk, pratik ve ekonomik olarak hareket etmeyi sağlayacak olan Ligier markası bireysel kullanımda fark yaratmayı planlıyor. Küçük yapıları ile oldukça çevik ve park sorunu olmayan Microcar’lar özelikle Avrupa’nın büyük metropollerinde sıklıkla tercih sebebi oluyorlar.

Ticari kullanım için yeni seçenek.

Ligier Avrupa kargo hizmeti sağlayıcıları yenilikçi 3 ve 4 tekerlekli elektrikli PULSE 3 ve PULSE 4 modelleri ile lider durumda.

Şuan geliştirilmekte olan ve yakın zamanda hayata geçecek Minicar mobil uygulaması ile harita üzerinden size en yakın Ligier aracınızı bulup saatlik/günlük kiralayabilir ve uygun bir yerde aracınızı bırakabileceğiniz ticari girişimde hayata geçecek.

Şehir içi kısa mesafe ve kısa süreler için ekonomik bir alternatif olarak “istediğin yerden al istediğin yere bırak” uygulaması ile  toplu taşımaya güvenli ve alternatif bir çözüm sunması

 

Avrupa’da 4 tekerlekli moped olarak ehliyetsiz kullanılabilen Ligier ülkemizde M1 otomobil kategorisinde ülkemizde satışa sunulmaktadır.

Ligier teknik özellikleri

Ülkemize yeni giriş yapan markanın başlıca teknik özellikleri şu şekilde

 • 4 zamanlı, 2 silindir dizel (Direct injection Common rail system)
 • CVT otomatik şanzıman
 • Motor hacmi: 478 cm3
 • Güç: 6 kW (8 beygir)
 • Çekiş: Önden
 • Maksimum hız: 80 km
 • 100 km’ de 3 litre yakıt tüketimi
 • Hidrolik servo destekli direksiyon
 • Ölçüler: Uzunluk:2992mm – Genişlik:1498mm – Yükseklik:1537mm
 • Alaşım jantlar
 • Metalik renk
 • Led farlar
 • 4 disk fren
 • Isıtmalı koltuklar
 • CarPlay
 • Pioneer ses sistemi
Model seçenekleri fiyatları

JS60 Chic – 379000 lira
JS60 sport Ultimate -399.000 lira
JS50 Club -299000 lira
JS50 Ultimate -369000 lira
JS50 sport Young – 329000 lira
Microcar Due Initial – 280000 lir
Microcar Due Must- 319000 lira
Microcar M Go X – 339000 lira
Microcar M Cross X – 299000 lira

 

Ligier Türkiye distribütörü Minicar Otomotiv A.Ş. sahibi Sayın Tunç Çelik ile yaptığımız röportajda aldığımız bilgileri sizlerle paylaştık.

Ligier hakkı da daha fazla bilgi için

info@minicaroto.com  minicaroto.com ve Instagram sayfasına buradan ulaşabilirler.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.