Türkiye’de Yılın Otomobili 2021 adayları

Türkiye’de Yılın Otomobili 2021 adayları belli oldu

Yılın otomobilli seçimleri denildiğinde akıllara ilk gelen Car of The Year olur. 57 yıl önce ilk kez 1964 yılında Car of the Year yılın otomobillerini seçmeye başlamış ve ilk zafere ulaşan otomobil ise Rover 2000 modeli olmuş.

Benzer bir uygulama olan Türkiye’de Yılın Otomobili seçimi Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından yapılmaktadır. 6.sı yapılmakta olan Türkiye’de yılın otomobilleri adayları belli olmuş durumda. 27 aday otomobilin listesini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Kimmiş bu yılın otomobilini seçenler?

Olmayan TOGG’a ödül veren Otomotiv Gazeteciler Derneğinin üyeleri tarafından seçilmektedir.86 üyesi olan OGD’nin 2020 yılının en iyi otomobili seçimine 75 üyesi karar vermişti. Bu yıl Otomotiv Gazeteciler Derneği’nin kaç üyesi oylamaya katılacak bilmiyoruz.

OGD başkanı Ufuk Sandık kimdir?

Dünyaca ünlü Car of the Year seçimlerinde Türkiye’yi temsil edebilme yetkisine sahip tek isim olan gazeteci Ufuk Sandık ülkemizi gururlandırmaktadır. Kendisi 2020 yılının en iyi otomobili seçilen Peugeot 208 modeline 1 puan vermiş ve aynı listedeki Tesla model 3 için ise 8 puan vermiştir. 2020 yılı otomobili seçimlerinde zafere ulaşan Peugeot 208 modeline sadece 1 puan veren iki jürisi üyesinden biri olmuştur. Kendisi ile ilgili ekşi sözlükte ilginç yorumlar mevcuttur.

2020 jüri puanlamasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Yurt dışından ikinci el otomobil ithalatına izin

Ufuk Sandık 1 Kasım 2020 tarihinde Sabah gazetesindeki köşesinde yükselişi önlenmeyen ikinci el otomobil piyasasını sallayan bir habere imza atmıştı.

“ikinci el otomobil pazarında yaşanan yüksek fiyat artışlarına hükümet el koymaya hazırlanıyor. Belirli bir yaşın altındaki ikinci el otomobil ithalatına izin verilmesi dahil olmak üzere bir dizi tedbirin değerlendirildiği söyleniyor” 

Ufuk Sandık’ın bu haberi sosyal medyadaki otomobil gruplarında büyük dikkat çekmişti. Herhangi bir kaynak belirtilmeyen bu önemli iddiaların  üzerinden 5 aya yakın zaman geçmiş olmasına rağmen herhangi bir gelişme yada başka bir haber ile karşılaşmadık. İkinci el otomobil fiyatlarının akıl almaz yükselişi ve otomobil alamayanları sevindiren ama sonrasında hiç bir bilgiye ulaşamadığımız bu konu ne oldu acaba?

Olmayan TOGG’a ödül veren OGD üyeleri

Ufuk Sandık’ın başkanı olduğu Otomotiv Gazetecileri Derneği yerli otomobil olarak tanıtılan TOGG’a Haziran 2020 tarihinde hiç bir teknik özelliği bilinmese de  “teknik özellikleri ve tasarımın başarısı” sebebi ile yılın özel ödülünü verilmişti. Akıllara TOGG’un satış fiyatının 180 bin lira olacağını yazmış olan Fatih Altaylı’nın haberi geliyor…

TOGG yok ama ödülü var

  • Yurt dışından ikinci el araba ithalatı haberi
  • 2020 yılının en iyi otomobili 208’e 1 puan
  • Olmayan TOGG’a ödül

Yukarıda 3 madde halinde özetlediğimiz çok ilginç olaylar ve sonrasında Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) Türkiye’nin en iyi otomobilini seçmeye hazırlanıyor!!!

Otomotiv Gazetecileri Derneği’nin oluşturduğu aday otomobiller listesi ise şu şekilde

Audi A3,
BMW 4 Serisi Coupe
BMW 2 Gran Coupe
Dacia Sandero
Fiat Egea Cross
Ford Puma
Ford Kuga
Hyundai i10
Hyundai i20
Jeep Wrangler
Land Rover Defender
Mercedes-Benz EQC
Mercedes-Benz GLA
Mercedes-Benz GLB
Mercedes-Benz S Serisi
Mini Cooper SE
Nissan Juke
Peugeot 208
Porsche Taycan
Renault Captur
Renault Zoe
Seat Leon
Skoda Kamiq
Skoda Scala
Skoda Octavia
Toyota Yaris
Volvo S60

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir