Türkiye’de olmayan SUV’lar

Türkiye’de olmayan 10 SUV

SUV: Sport Utility Vehicle Türkçe  karşılığı Spor Hizmet Aracı olarak çeviriliyor.

Yerden yüksek yapısı ile hafif arazi şartlarına sürüş yapabileceğiniz, geniş iç hacmi ile kullanıcılara daha fazla alan sunan SUV’lar  1990’lı yıllarından başından bu yana evrime uğrayarak günümüze geldiler. Bu otomobil sınıfı günümüzün en çok tercih edilen otomobiller oluyorlar.

Japon, Alman ve Kore markalarının Amerika pazarı için ürettiği ve şişman Amerikalılara hitap eden bazı modelleri var. Bu otomobiller ülkemize getirilmiyorlar. Yüksek motor hacimleri ülkemizin anlamsız şekilde yüksek vergi sistemi bu SUV’lara ulaşmayı oldukça zorlaştırıyor.

Amerika için orta boy SUV olarak sınıflandırılan ve ülkemize gelmeyen 10 modelin sıralaması ve fiyatlarını aşağıya listeliyoruz.

Hyundai Palisade

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki tüm Palisade modellerine güç sağlayan, Idle Stop & Go (ISG) özelliğine sahip 3,8 litrelik Atkinson döngüsü sahip  V6 motora sahiptir. Palisade giriş seviyesi SE, orta seviye SEL, lüks SEL Plus, lüks Limited ve en üst düzey Ultimate donanım seviyelerinde mevcuttur. Amerika satış fiyatı   32 bin 645 dolar

 

Dodge Durango

SUV’lerin lüks odaklı kullanıcılar pazarına hitap etmek için genellikle daha yumuşak hale geldiği bir pazarda, Durango kaslı tavrıyla kalabalığın arasından sıyrılıyor.  Giriş seviyesi olarak V6 motoru 296 hp güç üretiyor. SRT Hellcat versiyonunda ise 710 hp güce sahip. Amerika satış fiyatı  33 bin 490 dolar

 

Honda Pilot

Eşsiz mi? Pek değil. Heyecan verici? Hayır. Bunun yerine Honda Pilot, her seferinde A’dan B’ye minimum telaşla gitmesi gereken sürücüler için üretilmiş. Kum, çamur ve kar modlarına sahip AWD ile birlikte gelir, bu nedenle arazi ne olursa olsun sürüş çocuk oyuncağı olduğu Pilot için söyleniyor. . 280 beygirlik V6 motor yeterli bir güç olsa da  Pilot için daha güçlü bir motor seçeneği bulunmamaktadır. Amerika satış fiyatı 39 bin dolardan başlamaktadır

 

Jeep Grand Cherokee

Bu segmentteki birçok otomobil arazide yetenekli olduklarını düşünse de bu işin temel taşlarından biri Grand Cherokee olmuştur. Off road kabiliyeti her zaman yüksek olan Grand Cherokee’den daha fazlasını isteyenler için Trailhawk  versiyonu mevcuttur. Amerika satış fiyatı 37 bin 330 dolardan başlamaktadır.

Toyota Highlander

Highlander GA-K platformunun getirdiği hafif ve yüksek sertliğe sahip gövdesiyle birlikte alçak ağırlık merkezi, yeni SUV modelinin çevik bir yol tutuş ve konforlu otoyol sürüş karakteristiğini de gözler önüne seriyor. Highlander, sekiz vitesli otomatik şanzıman ve önden veya dört tekerlekten çekiş ile eşleşen 295 beygirlik 3.5 litrelik V-6 ile geliyor. Ek olarak 2.5 litrelik dört silindirli bir motor ve iki elektrik motoru, Highlander Hybrid’de toplam 243 beygir gücü için bir araya getirilmiş. Amerika satış fiyatı 35 bin dolardan başlıyor.

 

Volkswagen Atlas

Group MQB platformunda üretilen en büyük araçtır ve enine monte edilmiş dört silindirli veya Volkswagen’in dar açılı VR6 motoruna sahiptir. Esas olarak Kuzey Amerika ve Çin pazarı için geliştirilen Atlas America, Chattanooga, Tennessee – ABD’de bulunan Chattanooga fabrikasında üretilmektedir. 2.0 TSI 235 hp ve 3.6 VR6 FSI 276 hp güç üretmektedir. Amerika satış fiyatı 32 bin 565 dolardan başlamaktadır.

 

Subaru Ascent

Subaru’nun ürettiği en büyük otomobildir.  VIZIV-7 konseptine dayalı tasarıma sahip yedi veya sekiz koltuklu SUV, 28 Kasım 2017’de LA Auto Show’da görücüye çıkmıştı.  Amerikan yapımı bir diğer Subaru modeli olan Tribeca gibi, Ascent Japonya’da satılmamaktadır. Ascent 260 beygir gücünde  2.4 litrelik turbo şarjlı boxer dört silindirli  benzinli motora sahiptir. Amerika satış fiyatı 32 bin 295 dolardan başlamaktadır.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.