Türkiye’de olmayan Renault Megane Scenic

Türkiye’de olmayan Renault Megane Scenic

Fotoğraflarını gördüğünüz Megane Scénic plakasından anlayacağınız üzere Almanya’dan ülkemize gelmiş. 2015 yılından sonra üretime geçen 4. nesil Megane Scénic ne yazık ki ülkemize ithal edilmedi.

Dış tasarımı ile kendi sınıfındaki rakiplerinden çok daha dinamik göründüğünü düşündüğümüz 4. nesil Megane ve önceki modellerinin tarihine kısaca bir göz atalım.

Renault Scenic ve Renault Grand Scénic, Fransız otomobil üreticisi Renault tarafından tasarlanan, geliştirilen ve pazarlanan bir MPV’dir. Renault Mégane ile aynı şasiyi paylaşmaktadır. 5 koltuklu ve 7 koltuklu Grand Scénic modelleri mevcuttur. 1997 yılında Car of the Year ödülünü almıştır.

Megane Scenic 1 1996-2002

Scénic, ilk olarak 1996 yılında Anne Asensio’nun tasarımıyla “Renault Mégane Scénic” adıyla tanıtılmıştır.

Tasarımda Renault’un o dönemdeki “kuş gagası” çizgileri kullanılmıştır. O dönemdeki Mégane ile mekanikleri aynıdır. Yine o dönemde üretilen Renault Espace’in daha küçük ve daha kullanışlı bir modeli olması adına üretilmeye başlamıştır. 1999 yılında geçirdiği makyaj operasyonu ile aracın ön yüzü yenilenmiştir. 2000 yılında 4 tekerlekten çekişli Scénic RX4 modeli satışa sunulmuştur. RX4 modeli normal Scénic’ten daha yüksektir.

Megane Scenic 2 2002-2009

2002 yılında Scénic, Mégane II’nin tanıtılmasından kısa bir süre sonra yeni baştan tasarlandı ve tanıtıldı. Ayrıca daha uzun dingil mesafesi ve arka çıkıntısı ile 7 koltuklu Grand Scénic’te satışa sunulmuştur. Ayrıca Mégane’da kullanılan elektronik kart sistemi ve elektronik park freni gibi diğer donanımlara da Scénic’te yer verilmiştir. 2006 yılında ufak bir makyaj operasyonu geçiren Scénic’in arkasındaki Renault yazısı kaldırılmıştır. 2007 yılında tanıtılan Scénic Conquest, RX4’ün yerini almıştır.

Megane Scenic 3 2009-20015

7 koltuklu ‘Grand’ versiyonu Mayıs 2009 yılında baştan aşağı yenilenerek açıklanan Scénic III, 2009 yılı Temmuz ayında piyasaya sürüldü. 2013 yılında Renault XMOD adıyla Scénic’in Off-Road versiyonu tanıtıldı. Normal Scénic’ten farklı bir tasarımı sahipti. Plastik kaplama, yükseltilmiş süspansiyonlar ve farklı jantlar kullanılmıştır. 2013 yılının Mart ayında Scénic III makyaj operasyonuna uğramıştır. İç ve dış tasarımda ve sürüş yardımlarında değişiklikler meydana gelmiştir.

Dördüncü nesil Scénic, 2016 –

2015 Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktıktan sonra R-Space konseptini temel alan otomobil, öncekinden biraz daha büyük ve bazı çapraz tasarım öğeleri barındırıyor, ancak Renault’ya göre hala bir MPV. 

Altı adet dizel iki adet benzinli motor seçeneği, altı ileri manuel şanzımanlı ve Energy dCi 110 dizel motorlu modeller için isteğe bağlı olarak hibrit ünite (Hybrid Assist) seçeneği sunulmuş. Scénic, manuel veya çift kavramalı vites kutusu ile sunuldu. 572 Litre bagaj ve Grand Scénic 765 Litre beş koltuklu opsiyonu mevcut.

4. nesil Scénic Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız almayı başarmış. ‘Yaya Algılama’ ile ‘Etkin Acil Frenleme Sistemi’ ile  aktif ve pasif güvenlik özelliklerini bu MPV modelinde standart hale getirdi.

Scénic ayrıca ‘Şeritte Kalma Yardımı’ ve ‘Yorgunluk Algılama Uyarısı’ özelliklerine de sahiptir. 50 km/s’nin üzerinde Scénic, sürüşle ilişkili yorgunluğu algılayabilir ve sürücüyü uyarır, sürücü tepki vermezse otomobili otonom olarak düzeltebilmektedir.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.