Türkiye’de olmayan Nissan Cube

Markasını bilemediğimiz araçlar serisinde bu sefer ilginç bir tasarımı sizlere soruyoruz

1998 yılında üretimine başlanan bu asimetrik tasarımlı otomobilin markası nedir ? 2019 yılına kadar üretilmiş olan bu ilginç otomobil ne yazık ki 2020 yılında üretimine son verildi.

Ülkemize hiç ithal edilmeyen bu otomobil dünya devi bir markanın modelidir. Akıllara Çin markası olup sadece Çin’de satıldığı zannedilmesin. Dünya çapında satışa sunulan bir otomobildir.

3 nesil üretilen bu ilginç otomobili Lüksemburg’ta bir polis binasının önünde görme şansı bulmuştuk ve üzerinde marka logosu yerine polis departmanının amblemi bulunuyordu, o bir polis arabası idi. Otomobili şaşkınlıkla incelerken Lüksemburg polis memurları da bizlere tuhaf gözlerle izliyorlardı 🙂

Araştırmak biraz zor olsa da bu ilginç tasarımın hangi markaya ait olduğunu bulduk. Fotoğrafları tarafımızca çekilen aracın markası Nissan ve modeli ise Cube imiş.

1998 yılında Nissan Renault evliliği ile Micra ve Modus’ün Japon akrabası olarak ilk önce Japonya’da satışa sunulmuştur. B segmenti bu küçük ve ilginç tasarım Nissan’ın 1.3 motoru ile önden çekişli olup 4 çeker seçeneğine de mevcutmuş.

2002 ile 2008 yılları arasında ikinci nesli ile Japonya başta olmak üzere Avrupa ve Amerika’da da satılmıştır. Nissan Renault modellerinde olan 1.4 litre ve 1.5 litre motoru kullanılmış. 2. nesil itibari ile B segmentinden MPV formuna geçiş sağlamış.

2009 ile 2019 yılları arasında üretilen  3. neslinde ise 1.5 – 1.6 ve 1.8 benzinli motorlarının yanına Fransızların dCi dizel motoru da eklenmiş. Nissan Note ve Nissan Juke ile olan ortak alt yapısı mevcutmuş.

Amerika’da  FMVSS adı verilen güvenlik kurumu 2010 yılında Nissan Cube içn bir geri çağırma yapmış. Bu geri çağırma otomobile arkadan çarpıldığında yaşanan yakıt sızıntısı sebebi ile gerçekleşmiş.

2019 yılı itibari ile Cube üretimden kaldırılmış ve ülkemiz yollarında görme şansımız hiç olamamıştır.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.