Tuhaf ama gerçek Mercedes 190 HB

Tuhaf ama gerçek Mercedes 190 HB

Bazen öyle tasarımlar vardır ki hiç kimse tarafından sevilmez ve bu yüzden hiçbir zaman üretime alınmazlar.

Mercedes Benz’in 190 modeli üretildiği süre boyunca kabul görmüş ve toplamda 1 milyon 900 bin adet satmıştır.

mercedes 190

1981 yılında 190 modelinin cabrio, compact  ve elektrikli konsept modelleri tasarlanmış ama hiç bir zaman üretime alınmamışlardır.

mercedes 190_kompak_cabrio

Peki bu tuhaf şey nedir?

İşte çirkin kelimesinin belki de tam olarak karşılığı bu olsa gerek. 190’ın arkası kesilmiş ve HB bir otomobil yapmak için birileri bi şeyler yapmışlar.Ne yazık ki ortaya bu garip otomobil çıkmış.

mercedes 190 hb

Mercedes markasının tasarım ekiplerinden beklenemeyecek kadar bu tuhaf otomobil Eberhard Schulz adındaki bir makine mühendisi tarafından inşa edilmiş. Bu tuhaf tasarıma sahip otomobiller  Almanya yollarında meraklıları tarafından bir çok defa fotoğraflanmışlar.

mercedes 190 hb

Eberhard Schulz

Bu Alman mühendis mezuniyetinin hemen sonrasında hiç bir bilgi ve birikimi olmadan Isdera Erator GTE adını verdiği bu güzel otomobili 1969 yılında yapmış. Henüz 29 yaşında inşa ettiği bu otomobil ile Porsche fabrikasına gider ve otomobili sayesinde işe kabul edilir.

1968 Isdera Erator GT

Porsche markasında sadece bir kaç yıl çalıştıktan sonra çılgın projeler için işi bırakır. Kariyeri boyunca bir çok farklı tasarım ve projeler yapan bu mühendis 190 modelini HB bir otomobile çeviren kişidir.

Eberhard Schulz 

Melez 190

Dönemin en çok satan otomobillerinden biri olan Golf ölçülerine indirilen ve hb hale getirilen Mercedes 190 için belkide A serisinin atası diyebiliriz.

Bu tasarıma sahip kaç otomobil üretildiğine dair hiç bir bilgi yok. 190 modelinin 2.3 litre hacmindeki motora sahip olanların dönüştürüldüğü bu işlem Mercede E serisinin W124 vagon modelinin arka bölümünü kullanarak yapılmış.

mercedes 190 hb

190’ın bagajı kesilmiş ve C sütunundan sonrasına W124 vagon eklenmiş. Arka kapılar kaynak ile kapatılmış ve arka kapının cam ve çerçevesi kolaya kaçılarak olduğu gibi bırakılmış.

Eberhard Schulz tarafından yapılan bu değişikliklere Mercedes Benz tarafından bir yasak gelmiş. Değişime uğrayan otomobillerde markanın yıldız şeklinde logosunun kullanmasının önüne geçilmiş.

Neyse ki bu otomobil sizin de tahmin edeceğiniz üzere hiç kimse tarafından sevilmemiş ve tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuş.

mercedes 190 hb

Yazıyı sonuna kadar okuduysanız bu da sizin için bir bonus.

Mercedes 190 modelinin uğradığı bu hb veya shooting brake tasarım aslında ilk kez karşımıza çıkmıyor. 1964 yılında Mercedes SL dönüşümü ilginizi çekebilir

Doğan SLX değil, Mercedes SLX

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.