Toyota’dan 30 yeni model

Toyota’dan 30 yeni model,

Bir çok internet sitesinde kopyala yapıştır şeklinde Toyota’nın 16 yeni elektrikli modelinin haberi viral oldu. Konuya biraz daha detaylı olarak ve 16 değil toplam 30 yeni Toyota modeli bilgisini verelim.

Toyota elektrikli modelleri için yeni bir alt grup markası kuruyor. Beyond Zero (sıfırın ötesinde) adını verdikleri alt grup markası logosu için Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’ne (EUIPO) ticari marka başvurusunda bulundu.

“Elektrikli otomobiller kirliliği arttırıyor”
“Otomobil endüstrisinin mevcut iş modeli çökecek”
“Bütün  otomobillerin elektrikle çalışması durumunda Japonya’nın yaz aylarında elektrik bitecek

Yukarıda ki 3 başlık halinde verilmiş ve elektrikli otomobillerin göründükleri kadar masum olmadıklarının söyleyen kişi  Toyota markasının kurucusu  Kiichiro Toyoda‘nın torunu olan Toyota Ceo’su Akio Toyoda aittir.

Elektrikli otomobillerin çevreye daha fazla zarar verdiğini söyleyen açıklaması ile dikkatleri çeken Akio Toyoda haberinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Akio Toyoda 24.12.2021 tarihinde yaptığı bu açıklamanın üzerinden tam 1 yıl geçmişken otomotiv devi 16 elektrikli ve toplam 30 yeni model haberi verdi. Dünyanın elektrikli otomobiller konusundaki modaya ayak uydurmak zorunda kalan Toyota yeni 14 içten yanmalı veya hibrit, 16 elektrikli model üreteceğini açıkladı.

Toyota elektrikli

https://youtu.be/8bmCZWi9rUc

Toyota ve Lexus

Toyota’nın premium sınıftaki modelleri Lexus markası adı altında satılmaktadır. Başta Japonya ve Amerika olmak üzere Lexus kalitesi ile kendini kanıtlamış bir markadır. 16 yeni elektrikli model içinde 4 Lexus 14 Toyota modeli yer alacak.

isimleri ile 16 elektrikli model listesi şu şekilde

Toyota bZ Small Crossover

Toyota bZ Compact SUV

Toyota bZ SDN

Toyota bZ Large SUV

Lexus Electrified Sport

Lexus RZ

Lexus Electrified Sedan

Lexus Electrified SUV

Toyota Mid Box

Toyota Micro Box

Toyota Sports EV

Toyota Crossover EV

Toyota Compact Cruiser EV

Toyota Pickup EV

Toyota Small SUEV

Toyota e-Palette

Geri kalan 14 içten yanmalı motorlara sahip modellerin tasarım görselleri Toyota tarafından henüz paylaşılmadı.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.