Toyota Yaris Cross AWD-i: İlk fotoğraflar

Japon insanlarının küçük ve amaca yönelik olan otomobil kültürünün dünyaca bilinen örneklerinden biri Toyota Yaris’tir.

Toyota Yaris üretimine başlandığı 1998 yılından bu yana Avrupa’da 4 milyon 83 bin 610 adet satmayı başarmıştır. Günümüzde yollarda üçüncü nesil Yaris bulunmaktadır.

1. nesil Toyota Yaris

Dördüncü nesil Yaris 2021 yılında satışa sunulacak. Performansa yönelik versiyonu olan Yaris GR Four dünyanın 3 silindirli motorları içinde en güçlüsü olarak 261 beygir ve 4 çeker olarak satışa çıkacak.

Toyota Yaris 2020
Toyota Yaris GR Four
Yaris için yeni bir haber daha geldi.

Bir çok marka standart modellerini adece yerden yükselterek ve bir kaç aksesuar ekleyerek SUV olduğunu iddia ettiği günümüzde Toyota bu yöntemden uzak durmuş. B segmentinde yer alan Yaris SUV için sunulan 4 çeker sistemi  ve hafif arazi şartlarında yoluna devam etmesini sağlanmış.

Toyota Yaris Cross AWD-i

B segmenti ve SUV denilince bir çok marka 4 çeker sisteminin adını bile zikretmezler. Lakin Toyota mühendisleri Yaris SUV için 4 çeker ve hibrit birleşimini başarı ile adapte edebilmişler.

Toyota Yaris Cross AWD-i

Yaris SUV üç silindirli benzinli motoru ile öndeki tekerleklerine hareket sağlarken elektrik motorları ise arka tekerleklere güç veriyor.

Toyota Yaris Cross AWD-i

Toyota Yaris Cross AWD-i adına sahip olacak bu SUV model için  GA-B platformu oluşturulmuş. Toyotanın , C-HR, RAV4 ve Camry modellerindeki mühendisliğin referans alındığı bu yeni SUV 2021 yılında yollara çıkacak.

Toyota Yaris Cross AWD-i

Yerden 30 mm yükselen Yaris siyah çamurluk dodikleri ile olduğundan büyük görünmeye çalışıyor. Yaris’in sadece SUV modelinde olması planlanan jantları ve  pirinç altın denilen gövde rengi siyah tavanı ile uyum içinde görünüyor.

Toyota Yaris Cross AWD-i

Fransa’daki Valenciennes yakınlarındaki TMMF Onnaing fabrikasında yılda 150.000’den fazla Yaris Cros AWD-i ülkemize gelir mi bilinmez ama bu küçük hibrit SUV’u denemek çok keyifli olurdu.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir