Toyota Supra mezarlığı ve daha fazlası

Bir yer hayal edin, her yer yıkık dökük toz içinde Toyota Supra, Nissan Skyline ve çok daha fazla Japon efsanesi otomobiller ile dolu olsun…

Toyota Supra denilince akıllara ilk olarak belkide Hızlı ve Öfkeli filmi ile meşhur olan turuncu 4. nesil Supra gelir. Supra mezarlığı yazımıza küçük bir tarihçe ile başlamak istedik.

  1. nesil Toyota Supra A40 kodu ile 1978-1981 yılları arasında üretilmiş. O dönemin bir diğer Toyota modeli olan Celica referans alınarak yollara çıkan Supranın en büyük farkı 6 silindirli motoru olmuş.
    first_generation_toyota_supra
  2. nesil Supra A60 kodu ile 1981 ve 1986 yılları arasında üretilmiş. Yine Celica ile ortak platformda üretilen bu otomobil Japonya’da Celica Supra adı ile satılmış.
    second_generation_toyota_supra
  3. nesil Supra A70 kodu ile 1986 ve 1992 yılları arasında üretilmiş. Celica’nın önden çekişli bir otomobile dönüşmesi ile Celica ve Supra’nın yolları tamamen ayrılmış ve Supra arkadan çekişli olarak yoluna devam ederek  başlı başına ayrı bir model olmuştur.
  4. nesil Supra A80 kodu ile 1992 ve 2002 yılları arasında üretilerek dünya otomobil tarihine adını altın harfler ile yazdırmıştır. 1998 yılında ihracatı durdurulmuş olsa da 2002 yılına kadar Japon adası için üretilmeye devam etmiştir.
  5. nesil Supra 2019 yılında Alman BMW markasının Z4 modeli ile ortak üretim olarak  yola çıktı. Supra efsanesinden çok uzak olan bu yeni otomobil hakkında yazmaya bile gerek duymuyoruz.
2JZ motor

Beş nesil arasından en popüler olanı olan 4. nesil Supra kurşun geçirmez gibi sağlam motoru ve çok yüksek güçler için modifikasyona açık olması ile eşsizliğini korumakta. Supranın en az kendi kadar meşhur olan 6 silindirli 2JZ kod numaralı motorundan bahsetmezsek olmaz.

Toyota Supra 1989 yılına kadar MA ve sonrasında GA kodlu motorlar ile üretilmiş. JZ kodlu meşhur olan motor ise ilk defa 1989 yılında JDM olarak  (Japan Domestic Market) sadece Japon iç pazarı için inşa edilmiş. Bu özel üretim  motorun tam adı 1JZ GTE (JZA70) olarak kayıtlara geçmiştir.

Gelelim yazının en üstünde yer alan Supra mezarlığına

Bazı kaynaklar bu Toyota Supra’ların Avusturalya’da bazı diğer kaynaklar ise Birleşik Arap Emirliklerinde olduğundan bahsediyor. Fotoğraftaki otomobiller acaba sıfır olarak alınıp zengin bir kişinin topladığı otomobiller mi?

Supra’ların kilometreleri yada hangi versiyon olduklarını bilen yok. Bu otomobillere ait başka bir fotoğrafta yok. Ulaştığımız bir video mevcut ama bu videoda yazının başlığındaki Supralar görünmüyor.    Videoda yıkık dökük Supraların yanında bir başka Japon efsanesi olan Nissan Skyline GT-R modelleri de gösteriliyor.

Avusturalya değil Birleşik Arap Emirlikleri

Alt bölümde yer alan videoda 3 farklı bölgeden görüntüler yer alıyor. İlk görüntülerde yol kenarında onlarca Japon otomobili gösterilirken arka planda ezan sesi duyuluyor ve otomobillerin Arap Emirliklerinde bir yerde olduğunu anlayabiliyoruz.

Videonun ortasında gösterilen otomobiller ise otların içinde uzun süredir atıl olarak kaldığı belli. Bu bölümdeki otomobillerin birinin camında Japonca yazılar görünüyor. Videonun son bölümünde ise yine çöl ortamında bir Japon otomobili gösteriliyor.

Ülkemize yaşı kaç olursa olsun ikinci el otomobili sokmak yasak. Bu vahşi ve üzücü kanun ise diğer dünya ülkelerinin bize uyguladıkları bir ambargo değil, ülkemiz kanunlarının engellemeleri sayesinde bu JDM otomobilleri getirtemiyor ve sahip olamıyoruz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir