Türk otomobil tarihinin yaşayan efsanesi Dr. Ekber Onuk

“Başkalarının yapamadığı şeyleri yapmak her zaman çok eğlencelidir” Bu sözü söyleyen otomobil efsanesini anlatmak için ön yazı yazmaya kalksak muhtemelen kitap olur. Bahsettiğimiz kişi uçak mühendisi Dr. Ekber Onuk‘tan başkası değildir.

EKBER ONUK

Bilmeyenler için Ekber beyin otomobiller ile olan ilişkisini özetleyelim. Anadol markasının yıldızlar topluluğu olan mühendis ekibinde görev yapmış ve yine Anadol’un spor modeli olan STC‘yi tasarlayan ekipte yer almıştır.

Günümüzde STC model adını markalaştırmış ve yeni ONUK STC‘yi inşa etmiştir. Ek olarak bir çok kişinin bildiği özellikle İstanbul Autoshow takipçilerinin yakından görme şansı bulduğu ONUK Sazan‘ın da tasarımcısıdır.

İtalyan otomobillerini sevmez.

Yarış geçmişi olan ciddi spor otomobillerine meraklıdır. Ekibi tarafından modellemesini yaptığı yeni tasarımlarını veya üretmek istediği eski Corvette GS (1964) gibi modelleri sıfırdan inşa edebilme bilgi ve teknolojisine sahiptir.

Ekber bey ve ekibi tüm dünyada bu işin kural kitabında olduğu gibi önce çamur, sonra kompozit 1/5 modelleri yaptıktan sonra tam boy modelleri yine kompozit malzeden yapıp bilgisayara aktarıyor. “Bilgisayarda tasarım olmaz” ısrarla üstünde durduğu prensiptir.

Helikopter değil ONUK MRTP15

Ekber bey uzun yıllardır Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına dünyanın en hızlı botlarını inşa etmektedir. Bugün 9 ülkede 168 adet Kaan Sınıfı Hücumbot görev yapmakta. Kendi sınıfında en hızlı dediğimiz bu botlardan bir tanesi ile yaşanan olayı yazmazsak olmazdı.

Maksimum hız ile yol alan bot radarda helikopter zannedilir ve düşük irtifa uyarısında bulunulur. Oysa ki bu helikopter zannedilen bir ONUK MRTP15 dir.

 

Tuzla’da yer alan Onuk Tasarım Taşıt Üretim tesislerinde üretilmiş olan ONUK STC-20E ve Onuk S56e modellerini www.onuk.com adresinden görebilir ve inceleyebilirsiniz.

 Bu araçlar ileri kompozit gövdeleri sayesinde 900 kg ağırlık, ortaya konumlandırılmış Ford Ecoboost motorları ile çok başarılı bir performans verebilmektedir. Kaan Onuk’un projesi olan ONUK Sazan LM ise FIA uyumlu bir GT3 dür.

Gelelim Ekber beyin yeni ve son projesi olan seri üretim ONUK Beetle projesine.

Almanların savaş zamanı otomobil modeli olan kaplumbağa Türkiye’de yeniden hayata dönüyor. Ekber bey sipariş talepleri aldıklarını sosyal medya sayfasından bildirdi.

Ekber beye seri üretim Beetle ile ilgili sorularımızı yönelttik.

  • Neden Beetle:

Kaplumbağa ikon bir şey. Otomobil değil de evin kedisi köpeği gibi yaşayan bir varlık. 1938 den 2003 e kadar 21 milyon üretilmiş. Dr. Ferdinand Porsche’nin eseri.. Sevenleri, tutkunları var. Kaybolmasına kimse izin veremezdi. Biz de hücumbotlarımız gibi eskimeyecek/çürümeyecek bir postmodern versiyon yapalım dedik. Galiba çok da güzel oldu.

  • Bu otomobil bütün ölçüleri ile Beetle’ın kopyası mıdır? bir replika mıdır?

Aracımız 150mm geniş ve 20mm uzun. Bir replica denemeyebilir.

  • Fotoğraflarını gördüğümüz şasi sizin tasarımınız mıdır?

Biz yol tutuşuna çok önem veriyoruz. Sürüş güvenliği buradan geliyor. Aracımız 4 tekerlekte bağımsız çift salıncak veya multi link asılışa sahip. 4 soğutmalı disk frenimiz var, AP Racing de opsiyon olarak mevcut. Tamamen sıcak galvanizlenmiş çelik şası kompozit tabanla yapıştığında 20.700Nm/derece burulma sertliğine geliyor. Bu tekerlek asılışları ve 2460mm aks aralığıyla 993’e kadar (dahil) tüm Porsche’leri ezeriz

  • Gövde panelleri Anadol yada Sazan gibi kompozit mi olacak?

Burada cam/kevlar/karbon/vinilester gövde kullanıyoruz. Anadol çook geride kaldı. ONUK Sazan ise full karbon.

  • Kullandığınız  motor 4 silindirli boxer VW motoru mudur?

Türkiye’de Tadilat Tip Onayı için aracın orijinal standart VW motorunu kullanıyoruz. Yurt dışı ise 300HP ye kadar herşeye açık. Şası VW den Porsche G52 ye kadar transaxle’lar için yapıldı. Ama o beygirde AP Racing fren ve 18” tekerlekler gerekiyor.

  • Tip onay belgesi alındı mı? satın alacak kişiler plakalı şekilde kullanabilecekler mi?

İşlemler devam ediyor

  • Satış sonrası hizmetleri verecek misiniz? yedek parça tedariki sağlayacak mısınız?

Tabii müşterilerimizin yanında olacağız.

  • Kaç adet üreteceksiniz?

Ayda iki adet yapabiliriz.

  • Fiyatı ne kadar olacak

Ekim sonu açıklayacağız.

  • Bu imalat yöntemleri ile tamamen yerli bir otomobil yapılabilir mi?

Bu zaten tamamen yerli bir tasarım dolayısıyla yerli bir TÜRK Otomobili. Ayrıca bizim ONUK STC-20E de tamamen yerli bir otomobil. Motor ve transmisyon dışarıdan alınsa da tamamen yerli.. Lotus motor ve transmisyon Toyota olduğu için İngiliz olmuyor mu? Veya Pagani İtalyan? Önemli olan tasarımın yerli olması.. Biz ”yabancı uzman” filan kullanmıyoruz, çünkü onlardan üstün olma iddiamız var. Bunu açık ara dünya teknolji lideri olan Kaan Hücumbotları’nda kanıtladık, şimdi sıra burada..    

 

Yazının başında Anadol STC‘den bahsetmiştik. STC denilince akıllara gelen isim Eralp Noyan olur. Ekber bey yakın zamanda kaybettiğimi Eralp Noyan için “46 yıl omuz omuza çalışıp, her saniye bir şey öğrendiğim ustam, olağanüstü bir sanatçı.. Bence dünyadaki tüm zamanlar en iyi on tasarımcı arasında desem yanlış olmaz” diyerek bahsediyor.
Saygı ile anıyoruz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.