TOGG’un şasisini İngiliz mühendisler geliştirecek

TOGG’un şasisini İngiliz mühendisler geliştirecek

Yerli ve milli gururumuz olan İtalyan tasarım stüdyosu Pininfarina tarafından tasarlanan TOGG için yeni bir haber var. Otomobilin şasi bölümü İngiltere’de yer alan Horiba Mira Company tarafından tasarlanacak.

Horiba Mira Company hakkında

1945 yılından bu yana otomotiv sektöründe yer alan bu marka günümüzde bir çok araştırma ve geliştirme konusunda markalara hizmet veriyor. Yolculukları daha güvenli, daha temiz ve daha akıllı yaparak hayatları geliştirdiklerini iddia ediyorlar.  Markanın verdiği hizmetler sırası ile şunlar yer almaktadır.

TOGG için şasi

Horiba Mira şasi rijitliği ve güvenliği için kendi web sayfasında şunları yazmıştır.

HORIBA MIRA’nın şasi sistemi tasarım uzmanlarından oluşan ekibi, çalışmalarının tüm büyük otomotiv pazarlarında etkili olduğu kanıtlanmış uluslararası bir üne sahiptir.

Projelerimiz, şasi sistemlerinizi tüm kıyaslama, geliştirme ve ayarlama alanlarından geçirir. Bu, Birleşik Krallık’ın sahip olduğu en odaklı ve kapsamlı test tesislerinde çalışan, kanıtlanmış ekip becerileri ve bilgisi sayesinde mümkün olmuştur.

Çeşitli gelişmiş mühendislik tesislerine erişim, müşterilerimizin pazardaki en etkileyici ve başarılı ürünlere bir yol oluşturarak test ve performans özelliklerine yaklaşımlarında kendilerini sınırsız hissetmelerini sağlar.

Otomotiv projelerinin yanı sıra, uzmanlığımız ve yeteneklerimiz ticari araçlar, motor sporları ve savunma sektörü projelerine kadar uzanmaktadır. Hepsi, karar verme ve araştırmalarını konseptten onaylamaya ve üretime kadar yönlendiren derinlemesine danışmanlık hizmetinden yararlanır.

TOGG Anadol’un izinde

Bir çok kişi günümüzde hala Anadol otomobillerinin yerli olduğunu zannetmektedir. Oysa ki Anadol adındaki otomobilin tasarımı ve mühendislik imzası  İngiliz Reliant markasına aittir. TOGG’un günümüzde şasisi için yine İngilizlerin kapısını çalması akıllara eski günleri getirdi.

anadol

İtalyan tasarım, İngiliz şasiÖne çıkan görseli kaldır

2017 yılında İtalyanların Çinli marka  Hybrid Kinetic Group için yaptığı ve o dönemki adı K750 olan bu otomobili millileştirdik. Otomotiv endüstrisinde hiç bir marka farklı ülkelerden tedarik ettiği parçalar olmadan otomobil yapamazlar. Burada anlatmak istediğimiz yerli olması için bütün parçalarının ülkemizde yapılması gerekmediğidir. Ammaa 5 yaşındaki eski bir tasarım yerine keşke İtalyan Pininfarina’ya yepyeni bir otomobil yaptırsaydık .

İngiliz Horiba Mira’nın kendi web sayfasında TOGG için yapılan ortaklık hakkındaki açıklaması ise şu şekildedir.

“Beş Türk endüstri devinden oluşan Türkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu TOGG, öncü elektrikli SUV’sinin geliştirilmesi sırasında İngiltere merkezli mühendislik danışmanlığı şirketi HORIBA MIRA ile birlikte çalışacağını duyurdu.

Geçtiğimiz yıl tanıtılan bataryalı elektrikli SUV, Türkiye’nin ilk yerli aracı ve Türkiye’nin endüstriyel teknolojideki ilerlemesinin doruk noktasını temsil ediyor. Otomobil üreticisi tarafından C-Sedan konseptiyle duyurulan iki elektrikli araçtan biri.

Süspansiyon sistemini ve ilgili şasi öznitelik performansını tasarlamak ve geliştirmek için TOGG ile birlikte çalışan HORIBA MIRA, TOGG tasarımcılarının ve mühendislerinin katılımıyla aracın dinamiklerinin, NVH’nin ve dayanıklılık şasi özelliklerinin geliştirilmesinden sorumlu.

Proje, önde gelen mühendislik firmasının şasi niteliği performansının, aracı birinci sınıf Avrupa SUV segmentinde rekabetçi bir şekilde konumlandırdığını ve sportif bir his ve hassas yol tutuşu ile hızlı tepki veren bir sürüş sunduğunu görecek. HORIBA MIRA’daki ekip, diğer araç sistemleriyle entegre olmak için TOGG ve diğer mühendislik ortaklarıyla yakın bir şekilde çalışıyor ve harika araç özellik performansının temellerini atıyor.

HORIBA MIRA, aynı zamanda, güvenlik açısından kritik öneme sahip tüm unsurlar için ISO 26262 ile uyumlu olarak platformun İşlevsel Güvenlik gereksinimlerini ve ilk prototip araçların doğrulanmasını desteklemek için ilk iş paketlerini destekleyecektir. Bunların en önemlileri arasında, HORIBA MIRA’nın İngiltere merkezli test sahasından sağlanan dayanıklılık test programındaki yardım ve programın şasi katırı aşaması için araç dinamikleri özellik liderliği yer alıyor.

HORIBA MIRA Baş Teknik Sorumlusu Graeme Stewart şunları söyledi: “Bu öncü aracın şasi sistemini Türkiye ve Avrupa pazarları için ortaklaşa geliştirmede TOGG tarafından güvenilir bir ortak olarak seçilmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Otomotiv start-up’ları ve yerleşik OEM’ler için, yeni tahrik teknolojisinden gelişmiş yardım sistemlerine kadar, elektrikli bir araç geliştirmeyle ilgili çok sayıda zorluk vardır. TOGG için harika bir çözüm sunmak üzere yenilikçi ve sınıfının lideri araçlar geliştiren küresel müşterilerimize destek verme konusundaki uzun geçmişimizden yararlanacağız.

“Sektör, pazara sunma süresini, program riskini ve maliyeti azaltmak için mücadele ediyor. Bu, fiziksel geliştirmeyi azaltarak ve pahalı prototiplerin sayısını azaltarak program süresinden aylar tasarruf etmek için bir kolaylaştırıcı olarak sanal geliştirmeye olan bağımlılıkta bir artışa neden oluyor. Bu avantajları sağlamak için, HORIBA MIRA’da, fiziksel prototiplerden önce sanal geliştirme faaliyetlerini hızlandıran, geniş mühendislik yeteneklerimiz ve son teknoloji tesislerimizle tamamlanan gelişmiş simülasyon tekniklerini kullanarak mühendislik çözümleri geliştirdik. “

TOGG Ar-Ge Direktörü Metin Sancar şunları söyledi: “TOGG ve HORIBA MIRA, sürüş performansı, konfor ve maliyet arasında ideal dengeye sahip son teknoloji bir şasi sistemi geliştirmek için yakın işbirliği içindeler. Her iki takımdaki bilgi birikiminden ve gelişmiş simülasyon tekniklerinden tam anlamıyla yararlanarak, ilk fiziksel prototip oluşturulmadan önce olası teknik darboğazları değerlendirerek geliştirme ve test süresini önemli ölçüde azaltmayı hedefliyoruz. HORIBA MIRA bu yolculukta paha biçilmez bir ortak oldu ve son derece etkili olduğunu şimdiden kanıtladı. “

C-SUV üretiminin 4Ç 2022’de başlaması bekleniyor.”

TOGG’un bilinmeyen coupe ve 800 beygir gücündeki versiyonunun detaylarını merak edenlere buradan ulaşabilirler

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.