TOGG yok ama ödülü var

TOGG prototipi ilk defa 2017 nisan ayında Çin’de düzenlenen otomobil fuarında Hybrid Kinetic Group  adına Pininfarina tasarımı olarak görüntülenmiştir.

Çinli Hybrid Kinetic Group markası ile Pininfarina markasının üzerine 4 yıl boyunca çalışıp 54 milyon siterlin tutarında bir ortak girişim olduğunu biliyoruz.

Hybrid Kinetic Group 2017 Shanghai, otomobil fuarı

TOGG üretimi için meraklıları ve bekleyenleri fabrikanın kurulması, yedek parça alt yapısı, pil tedariki gibi işler için beklemeye devam edecekler.

OGD (Otomotiv Gazetecileri Derneği) isimli bir grup TOOG’a yılın özel ödülünü vermişler. Uzun bir tasarım sürecine sahip olduğu ve başarıyı hak ettiği konuşulan TOGG ilk ödülünü almış oldu.

Hybrid Kinetic Group 2017 Shanghai, otomobil fuarı
Kendisi yok ama ödülü var

Teknik özellikleri ve tasarımın başarısı için büyük beğeni topladığı söylenen ve yılın özel ödülü verilen TOGG’a biraz farklı açılardan bakalım.

Pil ve menzil, iç donanım, mekanik vs gibi hiç bir detayı bilinmeyen TOGG için Otomotiv Gazetecileri Derneği ödülü onur verici olsa gerek.

TOGG & K350

Gelelim pratiğe ….

Türk, İtalyan, Alman veya Çin yerli olsun yada olmasın biz bu otomobile nasıl sahip olacağız?

Yurt dışından gelecek pilleri, parçaları ve döviz kurunu düşünürsek bu otomobillerin fiyatları ne kadar olacak?

Hybrid Kinetic Group grup tarafından geliştirilen ve yarım kalan pil teknolojisi

Eğer bu otomobil yerli otomobil ise Tokat’ın köyündeki çiftçi Ahmet amca, Artvin’in yaylasındaki Zeynep teyze, Muğla’daki işçi emeklisi Rıfat abi bu arabaları satın alabilecekler mi?

2017 Pininfarina H600 Konsept

Teknolojisi, tasarımı  ve yurt dışından gelecek parçaları ile hiçbir detayı bilmesekte bu otomobilin 300 bin liradan ucuz olmayacağını söyleyebiliriz. Eğer bu otomobiller bu fiyatlara üretilir ve satılırsa yerli otomobil Türkiye’nin otomobili mi? yoksa Türkiye’nin zenginlerinin otomobili mi olacak?

Acaba TOGG gibi bir tasarım yerine 50/60 bin liraya herkesin ulaşabileceği dizel ve sağlam bir otomobil olsa daha iyi olmaz mıydı?

TOGG

Unutmayalım ki ülkemizde yada dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan ve otomotiv dünyasına yön vermiş vatandaşlarımız mevcut. Türk otomobili bir tasarım yarışması yapılarak halk oylamasına sumulsa çok daha güzel olmaz mıydı?

 

Not: Otomotiv Gazetecileri Derneği 2020 yılının en iyi otomobilini seçmiş.  Renault Clio, Opel Corsa, Nissan Micra, Peugeot’2008, Citroen C5 Aircross, BMW 3 Serisi,  Mercedes-Benz A Serisi modelleri birbirleri ile yarışmışlar. Derneğe üye olan otomotiv gazetecilerinin oylarıyla 5000 puan alan Clio’yu 2020 yılının birincisi olmuş.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.