TOGG açın halinden anlar mı?

TOGG için konuşulan fiyat gerçek mi?

Bir çok otomobil sevdalısı ve meraklısı yıllardır içimizdeki yara olan “yerli otomobil” denilince derin bir iç çeker.

Devrim otomobilini yaptırmayan yerli ve yabancı güçler günümüzde hala mevcutlar. Bir çok Türk mühendisinin, girişimcinin yada otomobil tutkununun Yerli otomobil girişimi tabi ki baltalanarak yok edilmiştir. Hiç bir başarı cezasız bırakılmamıştır!!!

Yukarıdaki kısa ve edepli isyandan sonra gelelim TOGG ve sosyal medyada dolaşan fiyatına.

Kim dedi TOGG’un 180 bin lira olacağını?

Cep telefonlarında fotoşoplanarak olmayan TOGG için fiyat listesi oluşturan işsiz güçsüz insanlara bu veriyi Fatih Altaylı vermiştir. 8 Ağustos 2020 tarihinde Haber Türk web sayfasındaki uzun yazısının sonunda TOGG için giriş seviyesinin 25 bin dolar seviyesinde olacağını yazmıştır.

Bkz: Fatih Altaylı’nın yazısı

Yandaş medya olmadığını düşündüğümüz ve ülkenin TV kanalları içinde önem arz eden  bilim ve tarih ile ilgili program yapımcısı olan Fatih Altaylı 25 bin dolar verisine nasıl ulaştı?

Kendi gazetecilik faaliyetleri ile otomobilin bir çok detayını ulaştığını belirten ve yazmış olan Altaylı’ya bir sorumuz olacak.

25 bin dolar karşılığı olarak 183 bin liraya alabileceğimiz söylenen TOGG ile başka bir elektrikli otomobili karşılaştırmak istedik.

TOGG için şimdilik ekonomik olması açısından Bosch markasının elektrik motoru kullanılacak ve gelecekte kendi motor ve pilimizi yapacakmışız…

Alman devi Bosch ve elektrikli otomobil teknolojileri üreten e.go life markası bir ortaklık yapmışlar. Bosch’un motorunu kullanacak olan küçük bir mikro otomobil tasarlanmış. Bu otomobil Fiat’ın 500 modelinden daha küçük ve 3 farklı batarya ile 3 farklı menzile sahip

Ne kadar bu menzil? arkaya mangal koyup pikniğe gidilir mi?

  1. 20 kW elektrik motoru – 14.9 kW batarya – 121 km menzil – max hız 116 km
  2. 40 kW elektrik motoru – 17.9 kWh batarya – 142 km menzil – max hız 130 km
  3. 60 kW elektrik motoru –  23.9 kWh batarya – 184 km menzil – max hız 152 km

İki Alman markanın yaptığı ortaklık ile üretilen bu otomobilin teknik verileri yukarıda listeledik. Bizim 25 bin dolarlık (183 bin lira)  TOGG’un acaba menzili, gücü ve hızı ne kadar olacak bilmiyoruz?

e.go life isimli küçük ve elektrikli otomobilin 2017 yılında açıklanan satış fiyatları ise

giriş yani boş paketi 18.790 dolar (137 bin lira), orta seviyesi 20.565 dolar (150 bin  lira), dolu paketi 23.520 dolar (172 bin lira) olarak belirlenmiş.

Ekstra donanımları seçerseniz bu minik araba 28.360 dolar (208 bin lira)  fiyatına ulaşıyor.

Bu kadar detaydan sonra soruları sorma zamanı geldi.

Sayın Altaylı’nın bahsettiği 25 bin dolarlık TOGG bu küçük otomobil ile aynı fiyata nasıl satılacak?

En ucuzu yani giriş seviyesi 180 bin lira olun TOGG’un menzili 121 kilometre mi olacak?

Acaba bahsedilen 25 bin dolar otomobilin maliyeti midir? Üretildikten sonra üzerine 50 bin dolar daha ÖTV KDV MTV vb vergiler eklenecek midir?

Fatih bey sızdırma habercilik konusunda bu kadar yetenekli ve üstat sayılacak bir gazeteci olarak olarak ve bu coğrafya için bu denli önem arz eden bir konuda neden gecikmeli, rakam ve kavramlarla kafa karıştırıcı haberlere imza atar???

25 bin doların bir hayal olduğunu düşündüğümüz TOGG modelleri Fatih Altaylı’nın da bahsettiği gibi fikri mülkiyeti bize ait olmadığı sürece ancak gayri milli olacaktır.

Son olarak 25 bin dolar yani 183 bin lira olacağını hayal ettiğimiz bu otomobili hiç yemek yemez ise bir asgari ücretli vatandaş 79 ay para biriktirerek  sahip olabilecek…

Şükür…

 

Not: “Türkiye’nin Otomobili’nin fiyatlarını kim açıkladı bilmiyoruz ama biz açıklamadık,” diye sosyal medyasında paylaşım yapan TOGG yetkililerine haber verelim. Bu bilgi Fatih bey tarafından yazılmış ve sosyalde viral olmuştur.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir