Terkedilen Lada bayisi ve sıfır Lada modelleri

Terkedilen Lada bayisi ve sıfır Lada modelleri hala sahipsiz olarak bekliyorlar.

Lada markası 27 Temmuz 1966 yılında Sovyetler Birliğinin Kuibyschewer -Samara Olbast bölgesinde kurulmuştur. Fiat lisansı ile üretime başlayan Lada markası 124 modelinin kalıpları ile ilk modeli olan ve ülkemizde Jiguli adı ile bilinen (Zhiguli) VAZ 2101 üretimine başlamıştır.

LADA_SAMARA_Zhiguli_2101

Takvimler 1990’lı yılları gösterdiğinde Lada markası sadece Rusya’da değil ülkemizde dahil olmak üzere bir çok dünya ülkesinde satılmaktaymş. Rusların resmi kayıtlarına göre 90’lı yılların başında Fransa’da 15 bin adetten fazla Lada satışı gerçekleşmiş.

lada_samara

2000 yılına doğru Fransa’daki Lada satışları yıllık 500 adete kadar düşünce bayiler teker teker kapanmaya başlamış. İşte bu terkedilen bayinin de akibeti buymuş. Geçtiğimiz günlerde buna benzer bir haber olarak Amerika’da terkedilen bir BMW bayisinin haberini sizlerle paylaşmıştı.

lada

Fransa’da artık sevilmeyen Lada markasının GARAGE GILBERT adındaki bayisi arabaları olduğu yerde bırakıp gitmiş.

lada samara

Lada Fransadan öyle bir yok olmuş ki açık havadaki bu arabaların parçalarını çalmaya bile tenezzül etmemişler.

Açık havada kalan ve doğa koşullarından zarar gören Lada modellerinin yanında bir de depoda olan ve ilk gün ki kondisyonlarını korumuş otomobiller var.

lada samara vega mazda RX7

Yukarıdaki fotoğrafta bir adet Mazda RX7 ve sağ tarafında seri üretim olmayan geniş çamurlukları olan bir Samara görünüyor. Ralli parkurları için hazırlanmış gibi görünen bu widebody Samara fotoğrafına dikkatli bakarsanız otomobilin içinde takla kafesi (roll cage) olduğunu görebiliyorsunuz. Görünen bu roll cage ile Smara’nın yarış otomobili olduğuna kesinlik kazandırabiliyoruz.

Galeri içindeki otomobiller kirli değil, lastikleri inmemiş hatta galerinin içi ve camları bile  pırıl pırıl duruyor. İki farklı fotoğrafta otomobillerin yer değiştirdiği de görünüyor. Akıllara bayinin hala eski sahipleri tarafından korunduğu geliyor ama diğer yandan dışarıdaki otomobiller kaderlerine terk edilmişler.

lada samara mazda rx7

Çok emin olamasak da bir adet Samaranın cabrio olabileceğini düşünüyoruz. Tavanı siyah olan otomobil belki de iki renkli olup tavanı siyah boyalı olabilir ve bizi yanıltıyor olabilir.

lada samara cabrio

Fransa’da yaşayan Rus Youtuber’lar  Garage Gilbert’e gidip etrafta gezinmişler ve bir de video çekmişler.

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.