Tamirhane sigortası nedir? neden önemlidir?

Tamirhane sigortası nedir? neden önemlidir?

Otomobil, kamyon, otobüs, motosiklet fark etmez, tamir yada bakım için atölyelere bıraktığımız araçlarımız bu işlemlerin yapıldığı sırada hasar yada zarar görürse veya çalınırsa ne olur?

Özel yada yetkili serviste içerisinde  çıkacak yangın,  otomobilin liftten düşmesi, üzerine çatı düşmesi vb bir çok kötü kaza senaryosu durumunda aracınız sigorta kapsamındadır. Fakat bu sigorta sizin aracınızın değil işlemlerin yapıldığı dükkanın sigortası güvencesindedir.

Bakım onarım gören aracınız o dükkan yada kurumun sigorta güvencesindedir lakin orada çalışan kişilerin kasıtlı ve bilerek vermiş olduğu zararları bu sigorta kapsamaz.

Aracınızın tamir veya bakımdan sonra çalışanlar tarafından yapılacak olan deneme sürüşü de bu sigorta kapsamındadır. Bu noktada önemli bir detay var. Servisin sigortasının belirlemiş olduğu menzil dışında yapılan test sürüşleri ve yaşanacak trafik kazaları iş yeri sigortası kapsamına girmemektedir. Sigortanın belirlemiş olduğu test sürüşü menziline en bilindik örnek ise sıfır otomobillerin belli bir bölge içinde müşteriler tarafından kullanılabilmesidir.

Ayrıca

Tamirhaneye bırakılan araçların, sigortalının çalıştırdığı elemanları tarafından bakım ve onarım çalışmaları esnasında, iradeleri ve kasıt dışı oluşabilecek bedeni ve maddi zararları poliçe üzerinde yazılı bedellere kadar Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Genel Şartları hükümlerine bağlı kalmak koşulu ile temin eder.

Sigortalı tamirhane sorumluluk ile ilgili mesleki faaliyette bulunanların yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortasını yaptırmak zorundadırlar.

Tamirhane Sorumluluk Sigortası’nın size sunduğu teminatlar;

  • Üçüncü şahısların ölmesi, yaralanması veya sağlığının bozulması
  • Üçüncü şahıslara ait araçlarda maddi zarar meydana gelmesi

Bütün bu sigorta kapsamı ve detaylarından sonra kullanıcılar tarafından sorgulanması gereken bir durum var. Aracınızı götürdüğünüz işletmenin sigortası var mı?

Yazıda bahsi geçen sigorta işletmelerce yaptırılması zorunlu değildir. Bu sebep ile aracınızı yaptıracağınız yerde güvence altında olup olmadığını sorup öğrenmek siz kullanıcıların şahsi sorumluluğundadır.

Emanet edilen işletmeden aracın çalınması durumunda ise

Aracın bakım ve tamiri için araç anahtarının teslim edildiği tamirhane, otopark, oto yıkama gibi işletmelerde aracın anahtarı ile çalınması durumunda da meydana gelebilecek hasarı sigortalının yasal soruşturma başlatması halinde sigorta şirketi tarafından gereken zarar karşılanacaktır.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir