Tamamen elektrikli Kia 2021’de yollarda

Kore’nin yükselen yıldızı Kia rekabet için gözünü Porsche Taycan’a çevirdi.

İlk defa 2019 Cenevre otomobil fuarında konsept modelini gördüğümüz bu kocaman SUV tamamen elektrikli motoru ile her geçen gün üretime daha fazla yaklaşıyor.

2021 yılında satışa çıkacağını belirtilen bu tamamen elektrikli SUV model  Kia markasının yeni E-GMP platformunda yer alacak.

Yeni platform ve yeni bir model için beklentiler yüksek. Kesin olmayan bilgilere göre 500 kilometreye yakın menzili ve 20 dakikada hızlı şarj imkanı sunması beklenen yeni Kia oldukça iddalı görünüyor. 0-100 km hızlanması ise 3 saniyenin altında olacakmışşş..

Bu yeni teknolojik alt yapı için Kia mühendisleri bir başka elektrikli marka olan Rimac ile güç birliği yapmışlar.

Ortaya çıkacak olan otomobil ile Porsche Taycan’ın yerine göz diken Kia markasının Avrupa sorumlusu Auto Express’e şu açıklamayı yapmış. “Yeni EV’de e-GT gibi yüksek performanslı bir araca sahip olacağız” 

C segmenti SUV olan yeni model ön bölümde Kia markasının Tiger Nose adını verdiği tasarım çizgileri devam ederken arka bölüm ise Fastback tarzına sahip olacak.

Kia’nın baş tasarımcısı Luc Donkerwolke yaptığı açıklamada şu detayları söyledi.  Amaçlarının konsept olarak tanıttıkları modellerin çok fazla değişikliği uğramadan üretime geçecek modeller olması yönünde çalıştıklarını söyledi.

Bir çok markanın çılgın konseptlerini görür ve beğeniriz fakat bunlar gerçeğe dönüşmezler. Kia bu anlayıştan uzak durarak seri üretime geçebilecek gerçekçi tasarımlar peşinde ve yeni gelecek 11 modelin elektrikli olacağı belirtiliyor.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir