SUV’lar sedan olursa ortaya neler çıkar?

SUV: Sport Utility Vehicle Türkçe  karşılığı Spor Hizmet Aracı olarak çeviriyor.

1990’lı yıllarından başından bu yana evrilerek günümüze gelen bu otomobil sınıfı günümüzün en çok tercih edilen otomobil sınıfı oluyor.

Yerden yüksek yapısı ile hafif arazi şartlarına sürüş yapabileceğiniz, geniş iç hacmi ile kullanıcılara daha fazla alan sunan SUV’lar kendi içlerinde de çeşitlere ayrılırlar.

Corssover SUV (CUV), Mini SUV, Compact SUV, Orta boy SUV, Tam boyutlu SUV, Uzatılmış SUV olarak sınıflandırılıyorlar.

Bir çoğunun sadece önden çekişli olması ile aslında arazi kabiliyeti olmayan bu araçlar sadece yüksek oturma pozisyonu, iç hacmi ve görselliği ile tercih ediliyorlar.  Geniş gövdeleri ile daha fazla sürtünme yüzeyine sahip olan SUV’lar daha fazla yakıt tüketimine sahiptirler. Büyüyen ölçüleri ile artan ağırlıkları yakıt tüketimini arttıran diğer bir faktördür. Yerden yüksek olmaları konfor sunarken yol tutuşa olumsuz etki yapmaktadır. Tüm bu negatif yönlerine rağmen son yılların parlayan yıldızı SUV modellerdir.

Otomotiv endüstrisinde hep aynı sınıf modellerden  sıkılan birileri bilgisayar başında çok eğlenceli işler yapmışlar. 7 farklı SUV modeli sedana dönüştürerek oldukça ilginç bir şeyler ortaya çıkarmışlar.

Acaba yeni bir sınıf mı doğuyor?

Bahsi geçen modeller Land Rover Discovery, Hummer H2, Ford Explorer, GMC Yukon, Nissan Juke, Jeep Wrangler, Mercedes Benz G

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.