Subaru yeniden hızlanıyor. Impreza 400 hp oldu.

Japon ve ralli efsanesi Subaru Impreza 400 hp ile yeniden hızlanıyor.

Subaru dünya rallisinde, Colin McRae’in unutulmaz pilotajı ve motorunun kendine has boxer rumble sesi ile yeniden adından bahsettirmek istiyor. WRC’den ayrılmasının üzerinden 10 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen geçmişindeki başarıları ile varlığını korumaya çalışıyor.

1990’lı yıllardan bu yana tembel boxer motorları turbo besleme ile canlandıran ve performans motoru haline getiren Subaru günümüzde artık yeteri kadar popüler değil. Sebebi ise rakiplerinin teknolojiye daha iyi uyum sağlamaları ve hızlanmış olmalarıdır.

Subaru artık hızlı değil…

Subaru Impreza’nın WRX STI versiyonu yıllarca Mitsubishi EVO ile rekabet içinde idi. Önce EVO sahalardan çekildi ve Subaru Impreza  turbo beslemeli, 4 çeker (Symetric All Whell Drive)  sistemi bile bir süre zirvede tek başına idi.

Turbo beslemeli Almanlar Subaru’yu tahtından indirdiler.

Başta Almanlar olmak üzere 4 silindirli motorlar kategorisinde Volkswagen Golf R, Audi S3, Seat Leon Cupra, Mercedes A45 AMG ve  Ford Focus RS  gibi rakiplerinden çok daha yavaş kaldı. Sonrasın Japon Honda Civic Type R’ın turbo beslemeli motoru karşısında ezilen Impreza STI yeniden hayata dönmeye çalışıyor.

Hothatch

Kesin olmayan bilgilere göre Fuji Heavy Industires Subarunun yenilenen motorları ile artık çok daha hızlı olacağı dedikoduları konuşuluyor. EJ serisi motorların yerini alan FA kod adı ile 2.4 litre hacmindeki motor Subarunun kaybolan yıldızlarını geri toplamaya çalışacakmış.

Standart olarak Impreza WRX STI’lar artık 400 beygir olarak satışa çıkarak rakipleri ile mücadelesine kaldığı yerden devam edeceği söyleniyor.

2007 yılında seri üretim olmayan sıfır km ve 400 beygir gücünde Impreza satın alabiliyordunuz. Versiyon adı Type25 olan bu seri Litchfield adında ve İngiltere’de bulunan performans otomobil merkezi tarafından Hawkeye Imprezaların motorlarını 400 beygire yüselterek  satışa sunuyordu.

2008 yılında ilk kez üretilen HB Impreza’nın CS adında yine özel bir marka tarafından geliştirilen 400 beygirlik bir versiyonu mevcut idi. Cosworth markasının geliştirip sıfır km olarak mşterilerine teslim ettiği bu otomobiller seri üretim değildi.

 

STI’ların dayanıklılığı ile bilinen 6 ileri manuel şanzumanları 400 beygir ve 300 Nm tork için tekrar elden geçirilmiş ve güçlendirilmiş olması bekleniyor. Ülkemizde olmayan CVT şanzımanlı STI versiyonları mevcut. CVT’nin bu güçlere dayanabilmesi için yine bir güçlendirmeden geçmesi gerekecek gibi görünüyor.

2021 yılında satışa sunulması gereken Japon efsanesini yakından takip edeceğiz.

Eklemeden geçmeyelim, şu an Subaru Impreza WRX STI için Amerika satış fiyatı sadece 39.995 para. Ülkemizde satılmayan bu otomobil ithalatçı firma üzerinden yada özel ithalat ile gelirse 500 bin paranın üzerinde olacaktır.

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir