Subaru Toyota iş birliği ile yeni bir WRC geliyor

Subaru Toyota iş birliği ile yeni bir WRC geliyor

Toyota bir dünya devi ve Subaru ise butik bir markadır. Üretim adetlerine bakarak yazdığımız bu yorum 2019 yılında Toyota’nın Subaru hisselerinin %20’sini satın aldıktan sonra değişmeye başlayacak gibi görünüyor.

Toyota ve Subaru’nun ilk ortak platform üretimi ürünü olan GT86/BRZ modelinden sonra yaşanan ortaklık ile yeni dedikodular gündeme gelmeye başlamıştı. Dünya çapında yaşanan pandemi sebebi ile projeler gecikmiş olsa da önümüzdeki yıl için beklentiler konuşulmaya başlandı.

Yeni HB model dedikoduları

Subaru markasının bilinirliliğini destekleyen en önemli konular ralli geçmişi ve günümüzde Porsche ile birlikte boxer motor üretimi yapan iki markadan biri olmasıdır. Bu butik markanın performans ve motorsporlarındaki tecrübesinden faydalanmaya başlayan Toyota karşımız çok etkileyici modeller ile çıkacak.

Toyota Yaris 4 çeker ve turbo beslemeli 3 silindirli motoru ile küçük hb sınıfına çok hızlı bir giriş yaptı. Gazoo Racing tarafından geliştirilmiş olan Yaris modelinden sonra geçtiğimiz günlerde Corolla vagonun hızlı ve 4 çeker versiyonunun geleceğini öğrendik. 2020 yılında Corolla Cross tanıtılmış ve hafif arazi şartları için tasarlanmıştı.

corolla cross

Yeni Toyota HB Subaru motoru kullanacak

Toyota ve Subaru ortak platformu olarak üretilecek yeni modelin segmenti bilinmiyor. Subaru’nun turbo beslemeli boxer motoru ve yıllar boyunca parkurlarda dayanıklılığı kanıtlamış olan simetrik dört çeker teknolojisini kullanmaya devam edecek.

Resmiyet kazanmamış tasarım
Resmiyet kazanmamış tasarım örneği
Yeni model WRC için uygun olacak mı?

Günümüz WRC (dünya ralli otomobili) modelleri B segmenti ve 1.6 litre hacimli araçlardan oluşuyor.  Toyota Yaris, Ford Fiesta, Hyundai İ20 ve Citroen C3 gibi araçların yer aldığı dünya rallisine yarışabilmek için Toyota ve Subaru’nun üreteceği otomobilin B segmenti olması gerekiyor.

Toyota Yaris – 2018 WRC Türkiye Marmaris – Bördübet etabında

Subaru’nun başta performans versiyonu olan STI (Subaru Technica Intnernational) otomobillerinde ve diğer modellerinde  kullanılan turbo motorlar günümüzde 1.8, 2.0 ve 2.4 litre hacminde ve bu hacme sahip boxer motor ile WRC’ye katılamıyor. Fakat çok markanın çok bilinmeyen gizli bir silahı var ve adı ise Levorg.

Subaru’nun Levorg modelinde ilk neslinde kullanılmış olan 1.6 litre hacminde turbo (twinscroll) beslemeli motor kullanmıştı. Hacim olarak WRC’ye  uygun olan bu motor geliştirilerek kullanılacak mı yoksa yepyeni bir model için yepyeni bir boxer motor mu göreceğiz?

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir