Subaru Solterra ve Toyota bZ4X geri çağırıldı

Subaru Solterra ve Toyota bZ4X geri çağırıldı

2 gün önce Subaru Solterra ülkemizde satışa sunulmuş ve sizlerle paylaşmıştık. Japonya’dan gelen bilgileri ise Subaru Solterra ve ortak platform kardeşi olan Toyota bZ4X gevşeyen tekerlek civataları sorunu ile geri çağırıldı.

Subaru SOLTERRA satışa sunuldu

Toyota Motor Corp Perşembe günü yaptığı açıklamada, tekerleklerin gevşemesi riski nedeniyle küresel pazar için ilk seri üretim elektrikli araçlarından (EV) 2.700’ünü geri çağıracağını söyledi.

Satışlara göre dünyanın en büyük otomobil üreticisi, bZ4X SUV’lerin geri çağrılmasını Japonya’nın ulaştırma bakanlığına sundu. Şirket, 2.700 aracın 2.200’ünün Avrupa, 260’ının Amerika Birleşik Devletleri, 10’unun Kanada ve 110’unun Japonya için tahsis edildiğini söyledi.

Subaru Corp ayrıca Perşembe günü yaptığı açıklamada, Toyota ile ortaklaşa geliştirilen ilk tamamen elektrikli aracı olan Solterra’nın yaklaşık 2.600 birimini aynı nedenle küresel olarak geri çağırdığını söyledi.

Japonya’nın güvenlik düzenleyicisi, keskin dönüşlerin ve ani frenlemenin bir göbek cıvatasının gevşemesine neden olabileceğini ve tekerleklerin araçtan çıkma riskini artırabileceğini söyledi. Kusurun neden olduğu herhangi bir kazadan haberdar olmadığını söyledi.

Düzenleyici, sürücülere daha “kalıcı” bir onarım önlemi alınana kadar aracı kullanmayı bırakmalarını tavsiye etti.

Otomobil üreticilerinin sözcüleri, Japonya’da geri çağrılan tüm otomobillerin test sürüşleri ve teşhir amaçlı oldukları için müşterilere henüz teslim edilmediğini söyledi.

Toyota web sitesinde, “Bunun size neden olduğu rahatsızlıktan dolayı içtenlikle özür dileriz” dedi. “Mümkün olan en kısa sürede onarırdık, ancak ayrıntıları araştırıyoruz.”

Bir Toyota sözcüsü, her modelin geri çağırmaya tabi tutulmadığını, ancak toplamda kaç tane üretildiğini söylemeyi reddetti.

Bir Subaru sözcüsü, Subaru için araçların çoğunun bayiler için olduğunu ve hiçbirinin ABD’deki müşterilere teslim edilmediğini söyledi.

Geri çağırma, elektrikli araç pazarına nispeten geç gelen Toyota’nın elektrikli SUV bZ4X’i yalnızca kiralama seçeneği olarak da olsa iç pazara sürmesinden iki aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Toyota’nın kiralama birimi KINTO, güvenlik önlemleri nedeniyle üç Japon şehrinde planlanan tanıtım amaçlı test sürüşü etkinliklerini iptal etti.

kaynak: Reuters

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.