Subaru Impreza ile Honda Civic’i birleştirmek

Subaru Impreza ile Honda Civic’i birleştirmek

Bu akıl almaz işe swap dersek biraz haksızlık etmiş oluruz. Swap denilince camiada otomobile başka bir marka otomobilin motorunu takmak gelir. Ferrari’ye Honda motoru takmak gibi..

Bu sefer yapılan iş swaptan çok daha fazlası olmuş ve 1992 model Honda Civic ile 2004 model Subaru Impreza WRX’i birleştirmişler. Her iki otomobili düşündüğümüz zaman Civic Impreza’dan daha küçükmüş veya kısa olduğu akıllara geliyor.

Civic hb olmasına rağmen uzunluk ölçüleri Impreza’ya çok yakın.  Civic’in dingil mesafesi 4405 mm, Impreza’nın ise 4415 mm olarak kayıtlara geçmiş durumda.

2010 yılının projesi

Proje 2010 yılında  Cibaru nickname ile bilinen Yannick adındaki Honda meraklısı tarafından Kanada’da yapılmış. O dönemin populer forum sayfalarından honda-tech.com adresinde kendi anlatımı ile yaptığı paylaşım ise şu şekilde.

proje nedir? Bir Subaru WRX 2004 alın ve bir Honda Civic 1992 SI gövdesini “üzerine” koyun. Bu projeyi Ocak-Nisan 2010 arasında 5500$ CAD bütçe ile yaptım.

Başlangıç maliyeti: 1950$ CAD

Subaru çalışır durumda ve neden mekanik değiş tokuş değil de gövde değiş tokuşu olmasın ki? Subaru şasisinin geometrisi ve gücü için tüm ölçümler her yerde 1/16’ya kadar bir tolerans gösterecek şekilde yapıldı.


Honda, Subaru’dan daha zayıf olduğu için takviye gerekliydi. 2×1 (1/8) çelik boru ile yaptım. *Bu yapı hakkında en çok tartışılan şey buydu. Üst yapıdaki 15 yılı aşkın deneyimim ve yıl boyunca çok sayıda harap araba yaptım, size hala inşa edildiği zamankiyle aynı şeyi söyleyebilirim, çok güçlü. Bana inanmıyorsanız, gidin 2×1 (1/8) boruyu bükmek için ne kadar basınç gerektiğine dair sayıyı bulun. Seni ikna etmek için burada değilim ama gerçekleri okuyabiliyorsan, bu konuda hiçbir problemin olmamalı.

Subaru’nun orijinal tekerlekleri tamir edilemeyecek kadar bükülmüştü. Bunları yeni lastiklerle 200$’a satın alıyorum. Honda’nın iç mekanını kullanmak istiyordum, bunun için gereken zaman buna değmezdi.

Arabayla 4600 km yaptım ve Temmuz 2010’da sattım.

Yannick

 

 

 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir