Subaru Impreza 22B: Devlet el koydu satışa çıktı

Subaru Impreza 22B: Devlet el koydu satışa çıktı

Kimileri için Nissan Skyline GTR veya Toyota Supra bulunmaz hint kumaşıdır. Ama bazıları için kutsal kase Subaru Impreza’nın  22B STI versiyonudur. 40. yıl özel üretimi, 22B’nin açılımının  2.2 litre motoru olması vs gibi aynı bilgileri otomobiller ile ilgili yazıların yer aldığı bir çok web sayfasında bulabilirsiniz. Özellikle Youtube’da şapkalı ve sakallı çakma youtuberların yanlışlarla dolu videolarında Impreza hakkında bir çok şey izleyebilirsiniz.

 

Kısaca 22B

1994 yılından itibaren ralli parkurlarında 4 kapı grup a kategorisinde yarışan Subaru Impreza GC8 ile tanıştık. 1997 yılında otomobilin coupe versiyonu ralliler için tekrar modifiye edilerek özellikle geniş çamurlukları ile tam anlamı ile bir ikon oldu. 4 kapı bir otomobilden tek kapı widebody bir efsaneye dönüşmesini sağlayan kişi ise McLaren markası ve F1 otomobillerinin tasarımcısı olan Peter Stevens olmuştur. Genişletilmiş çamurlukları ile tasarım aşamasında çekilmiş bir video 22B’nin ortaya çıkış sürecinin kısa özetidir ve meraklıların izlemesini şiddetle tavsiye ederiz.

 

El konulan Subaru Impreza 22B

Japonya için (JDM) 400 adet üretilmiş olan bu otomobilden İngiltere için 16 ve Avusturalya için 5 adet daha üretildiği söyleniyor. Hatta bu otomobillerden bir tanesi Kıbrıs’ta Near East otomobil  müzesinde bulunmaktadır ve ziyaret edilebilir.

Bu kutsal kasenin tarihçesine girersek okumayı sevmeyen Türk halkı için çok uzun bir yazı olacaktır. Bu sebep ile şuçlu kişinin mal varlıklarına el konulması ve bu malların içinde gayet iyi durumda bir Subaru Impreza 22B olması konusuna gelelim.

Avusturalya’da adı yaşı veya işlediği suç içeriği açıklanmayan bir kişinin el konulan ve sonrasında açık arttırma ile satışa sunulan mal ve mülklerinin içinde yer alan bu orjinal Subaru Impreza 22B hakkında çok fazla bir bilgi yok. Hasar durumu, kilometre bilgisi veya önceki sahipleri bilinmiyor. Bilinen tek veri otomobilin vites koluna yakın bir yerde yer alan, banttan inen 132. Subaru Impreza 22B olduğunu gösteren etikettir.

Numaralandırmayı gösteren örnek foto

Avusturalya devleti tarafından açık arttırma ile Ocak ayında satışa sunulan Subaru Impreza 22B açık arttırmada 39 teklif verilmiş ve kesin olmayan bilgilere göre 196 bin dolara satılmış.

Japonların ralli parkurlarından edindiği bilgiler ile üretim yapmaya devam eden markası Subaru’nun en  özel sınırlı sayıda üretimi olan Subaru Impreza 22B üretildiği 1998 yılından bu yana bazılarının hala masa üstü arka planı olmaya devam etmektedir.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir