Subaru dünya rekoru kırdı

Subaru, Türkçe anlamı ile Süreyya diğer Japon otomobillerinin yanında oldukça butik bir markadır.

Boxer motoru mu, 02c kodlu meşhur mavi rengi mi, yoksa ralli parkurlarındaki kazandığı başarılar sayesinde mi bilinmez ama çok büyük bir hayran kitlesine sahiptir. Subaru markasının 1990’lı yılların başında ralli parkurlarına önce Legacy ve sonrasında Impreza modeli ile çıkması ve efsane pilot Colin McRae’in kazandığı başarılar ile  yıldızı çok hızlı bir şekilde parlamıştır.

bkz: Colin McRae kimdir

Japon markası bu sefer kırdığı yeni bir rekor ile karşımıza çıktı.

Colin McRae yaşadığı helikopter kazasında hayatını kaybetmiş ve sonra onun anısına eşi benzeri görülmemiş bir Subaru konvoyu oluşturulmuştu. Altta yer alan 2008 yılında dünya rekoru kıran Subaru geçiş töreninin videosunu mutlaka izlemelisiniz

 

İngiltere’de ki bu anma konvoyuna 1086 adet Subaru katılarak 2008 yılında bir dünya rekoru kırılmıştır. Bu büyük toplantıda hayır kurumlarına da önemli bağışlar toplanmış.

 

Tarihler 2015 yılını gösterdiğinde bu sefer Amerika’dan yeni bir dünya rekoru geldi. 1202 adet Subaru meşhur Subiefest organizasyonunda bir konvoy oluşturmuşlar.

Geçtiğimiz günlerde ise bu rekor 1751 adet Subaru’nun bir araya gelmesi ile yeniden kırıldı. Subaru of America ve Subiefest organizasyonunu yetkilileri tarafından ortaklaşa yapılan bu organizasyon tam anlamı ile bir boxer cenneti haline gelmiş.

subaru records

Subaru kullanıcılarının Kovid19 sebebi ile otomobillerinden inmeden konvoy oluşturması Subiefest 2020 organizasyonunu festival havasından uzak bir şekilde yapılmasına sebep olmuş.

Subifest youtube kanalından henüz 2020 toplantısı videosu paylaşılmadı. Bu sebep ile yukarıdaki 2019 yılından güzel bir video sizlerle paylaşmak istedik.

Organizasyona katılanların yaptıkları bağışlar.

Subaru kullanıcıları duyarlılıklarını her toplantılarında gösteriyorlar. 2008 yılında İngiltere’de başlayan bu gelenek yaşatılmaya devam ediyor. Subaru meraklıları bu sefer “Feeding America” adındaki kuruma bağışlarını yaptılar. Bu kurum evsizler veya yemek alamayacak kadar yoksul insanlar aş sağlıyorlar. Subarucuların yaptıkları bağışlar ile 249 bin öğün yemek parası toplanmış

Subaru of America desteği

New Jersey’de bulunan Subaru of America, Inc., Subaru’nun Japonya Subaru Corporation’ın bir yan kuruluşudur. Subaru marka araçların Amerika Birleşik Devletlerindeki distribütörüdür. Subiefest katılımcılarının 249 bin öğün yemek bağışlarını 500 bine tamamlamak için gerekli parayı ödemiş.

Yazı bitti, şimdi bu karşılaştırmayı yapmazsak olmaz.

Amerika kadar olmasa da ülkemizdeki Subaru kullanıcıları ve tutkunlarının sayısı hiç az değil. Bu kullanıcılar kimi zaman bir araya gelip buluşmalar gerçekleştiriyor kimi zamanda yaptıkları organizasyonlarda otomobilleri ile piste çıkıp yarışıyorlar.

bkz: subifest 2020 İzmir Ülkü yarış pisti

 

Bir tarafta ihtiyacı olan 250 binkişiye yemek parası bağışlayan Subaru of America diğer tarafta hiç bir maddi destek talep etmeden davet edildikleri etkinliklerine gelmeyen yada herhangi bir etkinlik düzenlemekten çok uzak olan Subaru Baytur var. Günümüzde vergilerinde etkisi ile ülkemizde sadece Forester ve XV modellerini satmaktadırlar.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir