Soya fasulyesinden araba olur mu?

Soya fasulyesinden araba olur mu?

Otomotiv endüstrisinin temellerini atan ve günümüzdeki üretim yöntemlerinin mucidi olan Ford markasının kurucusu Henry Ford tarafından soya fasulyesinden otomobil üretilmiştir.

Soya fasulyesinden araba üretmeyi başaran Henry Ford 13 Ağustos 1941 yılında bu otomobili tanıtımını yapmış. Kapılar, tavan. çamurluklar, ön ve arka kaput kısacası otomobilin bütün gövde panelleri soya fasulyesinden inşa edilmiş. Boru şasi üzerine inşa edilen otomobil metal kaportaya sahip örneğinden yaklaşık 500 kg daha hafif olmayı başarmış.

Fasulye nasıl kaporta olmuş?

Tasarımın kopyalanmaması için içeriği tam olarak açıklanmamış olsa da plastik panel olarak adlandırılan bu üretim nasıl yapılabilmişti? Bileşenleri başta soya fasulyesi lifi , buğday, kenevir, keten ve rami bitkisi içeren kimyasal bir formül ile elde edilmiş.

Ford bu otomobili neden yaptı?

Henry Ford tarafından plastik panelli olarak adlandırdığı bu otomobili yapmasının amacı ne idi diye sormadan edemiyoruz. Bu girişimin bir kaç nedeni var ve Ford bunları 1941 yılında şu şekilde sıralamış.

  1. Otomotiv sanayisini tarım ile buluşturmak
  2. Hafifleyen otomobilin bu paneller ile daha sağlam olabileceği
  3. Metallerin üretildiği madenlere ulaşma zorluğu

Üretilmiş olan panellerin sağlamlığını kanıtlamak için Henry Ford balta ile otomobile vurduğu fotoğraf o dönemde dikkat çekmiştir.

Neden üretilmedi?

1 Eyllül 1939 yılında başlayan 2. dünya savaşına giren Amerika Birleşik Devletleri savaş endüstrisi için seferberlik başlatınca Henry Ford’un bu radikal tasarımı seri üretime geçememiş. Savaş sonrasında Amerika’nın endüstri alanındaki yükselişi ile bir daha akıllara gelmeyen soya fasulyesi otomobili unutulup gitmiş.

Soya fasulyesi otomobili prototipi ne oldu?

Amerika kanunlarına göre üretime geçmeyen tasarımlar, prototipler sanayi casusluğu yaşanmaması için yok edilmeliymiş. Bu kurallar çerçevesinde otomobil imha edilmiş ve günümüze gelememiştir.

Üretime geçmeyen prototiplerin yok edilmesi kuralı sebebi ile Playmouth tarafından yapılmış olan XNR konsepti ülkeden kaçırılmış ve yıllar sonra Lübnan’da bulunmuştur.

Lübnan’da gizli bir garajda bulunan prototip: Plymouth XNR

Soya fasulyesi lifi , buğday, kenevir, keten ve rami bitkisi ile yapılan kaporta imkansız ve saçma gibi geliyorsa Doğu Almanya’da üretilmiş olan Trabant markasının kaportasında pamuk lifleri kullanıldığını hatırlatmak isteriz.

 

trabant

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir