Sokaktaki hazine VW Karmann Ghia

Sokaktaki hazine VW Karmann Ghia

Sokaktaki hazine VW Karmann Ghia

Volkswagen‘in çok bilmediğimiz bu ilginç modeli için biraz detay versek yanlış olmaz. Aslında Karmann Alman ve Ghia ise İtalyan iki farklı markadır. VW’nin ürettiği Beetle modellerinden daha güncel ve spor bir versiyon isteyen kullanıcıların talepleri üzerine ortaya çıkmıştır.
karmann-ghia-içten yanmalı otoblog

Beetle şasisi ve motoru kullanarak sadece gövdesi değiştirilmiş bir otomobildir. Karmann projesi otomobillere üfleyen İtalyanlar tarafından yapılmış olması büyük bir sürpriz değil gibi.
karmann ghia içten yanmalı oto blog

Karmann: Wilhelm Karmann tarafından 1901 yılında kurulmuş ve bugüne kadar 3 milyondan fazla otomobil inşa etmiştir. Audi 80 cabrio, Audi A4 cabrio, Bmw 3.0 CS, BMW 635, Chrysler Crossfire, Ford Escort cabrio, Mercedes CLK, Nissan Mica cabrio, Renault Megane cabrio , Porsche 911 cabrio ve daha bir çok markaların özellikle cabrio modellerini tasarlamış, montajını yapmış veya geliştirmiş olan bir üreticidir.
Sokaktaki hazine VW Karmann Ghia

Almanlar mühendisliğinin başarısı su götürmez bir gerçek fakat otomobile ruh katılması gereken işlerin tamamı İtalyanlardan çıkıyor. Bu sebep ile Ghia tasarım markasının sahibi Carrozzeria Ghia ile imzalar atılır ve bu ikon ortaya çıkar.
karmann ghia içten yanmalı oto blog

Ghia: Carrozzeria Ghiakendine tarafından kurulmuş olan İtalyan markasının tamamı kendine ait sadece 3 farklı prototip model bulunmaktadır. Tasarım ve araştırma geliştirme işleri ile ön plana çıkan Ghia Ford ile uzun yıllar iş birliği yapmıştır.
ghia logo

Vw Karmann Ghia 1955 ile 1974 yılları arasında yarım milyona yaklaşan üretim adeti ile çok satan bir model haline gelmiş. Ülkemizde restore edilerek biblo haline gelmiş bir kaç tane Karmann Ghia biliyorum. Fotoğrafları tarafımca çekilen ve evime 500 metre mesafede sahibinin evinin önünde 15 yıldır kaderine terk edilmiş  olan bu Karmann Ghia her geçen gün çürümeye devam ediyor.

Sokaktaki hazine VW Karmann Ghia

Günümüzde otomobiller birbirlerine çok benzer ve hatta neredeyse kopyalanmış gibi görünüyorlar. Diyeceksiniz ki Karman Ghia ile ne alakası var? Karman Ghia’da aslında bu değişik görüntüsünü 1955 yılında başka bir markadan kopyalamış gibi bir benzerlik taşıyor.

Chrysler D'Elegance

O tarihlerde de otomobiller birbirine benzeyebiliyormuş ama bu kadar benzerlikte yok artık dedirtiyor. Karmann Ghia’nın tasarımcılarının etkilendiği marka model ise Chrysler D’Elegance olmuştur.

Sokaktaki hazine VW Karmann Ghia

Geldik yazının sonuna.
Yıllardır sahibinden satın almaya çalıştığımız ama satmadığı bu otomobili umarım bir gün alıp eski güzel günlerine getirecek birisi çıkar.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.