Sıfır otomobillerde teslimat sorunu başlıyor

Sıfır otomobillerde teslimat sorunu başlıyor

Pandemi, çip krizi, Türkiye’nin kötü ekonomisi ve dengesiz döviz kurları gibi bir çok etken sıfır otomobillere ulaşmasını engelliyor. Bu durum ikinci el piyasasında akıl almaz bir yükselişe neden oluyor ve önüne geçilemiyor. 6 ay ve 6000 km kuralı gibi uygulamalar ile bu durumun önüne geçilebileceğini düşünen devlet yetkilileri çözüm arıyorlar.

Yaşan bu olumsuzlukların üzerine Almanya’dan bir kötü haber daha geldi. Sıfır otomobillere erişimi çok büyük şekilde etkileyecek olan konunun etkileri önümüzdeki günlerde kendini göstermeye başlayacak.

Sıfır otomobiller limanda bekliyorlar

Dünyanın en büyük otomobil transfer merkezlerinden biri olan Alman Bremerhaven Limanında gemilere yüklenmeyi bekleyen otomobiller krizin sebebini oluşturuyorlar. BMW, Tesla, Stallantis, Renault, Volvo ve daha bir çok markanın Avrupa’ya giriş yada çıkışı için bu limanı kullanıyorlar.

Neden bekliyorlar?

Sıfır otomobillerin müşterilere teslimat süreçlerini 3 aya kadar uzatabilecek liman sorunu aslında personel eksikliğinden kaynaklanıyor. 1 yılda Bremerhaven Limanı 1,7 milyon araç taşıyor, ancak yüksek ve ağır yük sürücülerinin yanı sıra gelen araçları hareket ettirecek roll-on/roll-off sürücülerinin eksikliği ciddi gecikmelere yol açıyor.

1.7 milyon aracı limandan gemiye yükleyecek personel bulunamadığı için yaşanan gecikmeler çığ gibi büyüyor. Bir süre sonra tamamen tıkanabilecek olan otomobil transferi sıfır otomobillere erişimi zorlaştıracak.

Önüne geçilemeyen bu krizin etkileri yakın zamanda ülkemizde yine gündem olmaya başlayacaktır. İşte tam bu noktada ” “Stokçulara bu ülkeyi mezar edeceğiz” söylemleri yeniden gündeme gelebilir. Lakin sorun stokçular değil Almanya’daki Bremerhaven Limanı olacak.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.