Sıcak havalarda hararet sorunları

Klimamız açık, radyoda güzel bir şarkı, yeni yada eski arabanızın içinde buz gibi bir ortamda, şehir içi dur kalk trafik veya şehirler arası bir yolda mutlu mesut gidiyorsunuz. Peki aracınız da sizin kadar mutlu mu?

Yaz aylarındayız hava sıcaklığı 40 derece, motorunuz her zamankinden daha da fazla ısıya maruz kalıyor. Bir de buna eriyen sıcak asfalttan gelen sıcaklığı da eklediğinizde motor iç sıcaklığı olması gereken en üst tolerans değerlerine ulaşıyor.

“Eeee ne olmuş yani, bir dünya para verdim ve en dolu paketini aldım, ben anlamam sıcak soğuk bastımmı marşa gidecek” diye bir cehalet içindeyseniz yol yardım hizmetlerinin numarasını telefonunuza kaydetmenizi öneririm.

Motor soğutma sıvıları kontrollerini yapmamak yada bakım sürelerine uymayarak bu sıcaklarda yüksek maliyetli arızalara sebep olabilir. Yol kenarlarında sıcak havalara dayanamayan ve hararet yapan araçları her gün trafikte görüyoruz.

Bilinmesi gereken en önemli konulardan biri ise hararet yapan araçlarınıza su eklediğinizde motorunuz eski haline geri dönemeyecektir. Yanan contalar, yüksek sıcaklık sebebi ile su ve ve yağlama hatları üzerinde oluşan hasarlar büyük maliyetler ile tamir edilecektir.

Eğer en kötü senaryoyu merak ediyorsanız motorunuzun tamamen kullanılamayacak kadar hasar görmesi ve sıfırdan motor yapmak zorunda kalmanıza kadar gidebilecek sorunlar yaşayabilirsiniz.

Dünyanın en popüler otomobil test programlarından biri olan ama ülkemizde çok fazla bilinmeyen Japonyanın Best Motoring TV programında bu konu ile ilgili bir test yapılmış. Japonyanın önde gelen ve en çok bilinen markaların güçlü versiyonları piste çıkartılmışlar. Yanlarına bir de Alman
efsanesi eklenmiş.

Yarış pistinde limitleri zorlanan otomobillerin motor suyu sıcaklıkları ölçülmüş.

Test edilen araçlar listesi

BMW E46 M3

Mitsubishi Lancer EVO 7 RS

Subaru Impreza WRX STI Spec C Type RA

Honda NSX Type S Zero

Mazda RX-7

Nissan Skyline GT-R R34 V-Spec2

Honda İntegra Type R DC5

Motor suyu sıcaklığı 140 dereceye kadar yükseldiğini görebileceğiniz videoda sizin aracınız pistte bu kadar zorlanmayacağını düşünebilirsiniz. Lakin eksik soğutma sıvıları ve bakımsız araçlarda aynı ve hatta daha yüksek sıcaklıklara ulaşan motorlarınız sizleri yolda bırakacaktır.

Bu sıcak havalarda her sabah aracınıza binerken mutlaka yağ ve suyu kontrol etmenizi öneririm.
Yahu her gün kontrol edilir mi?” diye düşünmeyin, bir gün önce patlayan, sızdıran bir su hortumu ertesi gün başınıza büyük işler açabilir.

Buyrun Best Motoring'in efsane test videosuna alt bölümde bulabilirsiniz

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.