Sıcak havada arabada unutulan çocuklar

Sıcak havalarda lütfen çocuğunuzu arabaya kilitlemeyin yada arabada tek başına asla bırakmayın.

Sizlere sadece 1 tane ve asla unutmamanız gerek kural yazacağız. Her ne koşulda olursa olsun buna %100 uymak zorundasınız.

  • HİÇBİR SEBEP İLE ÇOCUKLARI ARABADA YALNIZ BIRAKMAYIN !!!

AVM’ye mi gittiniz, yakıt istasyonunda mısınız, hemen eve kadar gidip gelecek misiniz  vb bahanelerin adı, amacı her ne olursa olsun yaz aylarında çocuklarınızı arabada asla bırakmayın!

Sizlere bu kuralın ihlal edilmesi ile hayatlarını kaybeden çocukların isimlerini yazmayacağız. Yaşanan olayların detaylarını anlatmayacağız çünkü hepsi birbirinden üzücü  şekilde sonuçlanmış ve çocuklar hayatlarını kaybetmişler.

Sebebi yada amacı her ne olursa olsun sıcak havalarda arabadan indiğinizde ve arabada bir yetişkin yoksa çocuğunuzu mutlaka yanınıza alın. Herhangi bir sebepten dolayı arabaya geri dönüş süreniz uzar ise çok kısa sürelerde çocuklar hayati riskler ile karşılaşırlar.

Bir çocuğun vücut ısısı yetişkin bir insana göre 3/4 kat daha hızlı yükselebilir. Yapılan testlerde dış ortam sıcaklığı 57 derece iken araç içi ısı 110 dereceye kadar çıkabilmektedir.

Amerika’da 1998 ile 2020 yılları arasında arabalarda unutulup hayatını kaybeden çocuklar için bir istatistik yapılmış.

Son 22 yılda bu sebep ile 851 çocuk yaşamını yitirmiş. Yaşanan bu olaylara dair bir kaç istatistik ise şu şekilde.

% 54.2 – Bakıcı tarafından unutuldu (460 çocuk)
% 25.2 – Kendi başlarına Erişim (214) ebeveynleri farketmeden otomobile giren çocuklar
% 19,1 – Ebeveynlerin bilerek bırakması (162)
% 1,5 –  Bilinmiyor (13)

 

Bu kötü olayların sonuncusu 25/05/2020 tarihinde gerçekleşti. Otomobilde unutulan 10 aylık bebek Amerika’da hayatını kaybetti.

Bu tip yüksek riskli bir olay ile karşılaştığınızda uzun süre içeride kalmış  olan çocuğu kurtarmadan önce çevrenizde ebeveynlerini arayın. Eğer ebeveynler bulunamıyorsa geçen her saniyenin çok önemli olduğunu unutmadan camı kırın ve çocuğu oradan çıkartın.

 

Markası ne olursa olsun hiç bir oto camı bir çocuğun hayatından daha kıymetli değildir.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir