Shogun: 6 silindirli motoru ile o bir Ford Festiva

Shogun: 6 silindirli motoru ile o bir Ford Festiva

Ford Festiva muhtemelen hiç kimsenin hayalindeki otomobil değildir. Amerika’da Ford, İran’da Saipa, Kore’de Kia ve Japonya’da Mazda olarak üretildi. Ülkemizde Ford Festiva ve Mazda 121 olarak bulunabilen bu küçük ve çirkin ördek yavrusu için farklı bir versiyon varmış ve bir çok kişinin bundan haberi olmamış.

shogun ford festiva

Tasarım ve patent sahibi Mazda markası olan bu otomobil önden çekişli 4 silindirli ve 55 beygir güç üretebilen motoru ile pratik ve ekonomik olma konusunda üzerine düşen görevi çok uzun yıllar boyunca yapmış.

shogun ford festiva

Ford Fiesta 1976 yılından üretime başlamıştı. Mazda’nın 121 modelini Fordlaştırmaya ne gerek vardı acaba diye düşünmeden edemiyoruz. Bu çirkin ördek yavrusu Festiva’nın 6 silindirli, arkadan motorlu ve arkadan itişli bir versiyon varmış. Doping alarak spor salonunda kas yapmış gibi görünen bu ufak otomobil oldukça farklı ve büyük görünüyor.

shogun ford festiva

SHO: Super High Out

İlginçliklerin bir başkası ise bu küçük otomobilin arkasına yerleştirilmiş olan 6 silindirli motorun Yamaha markasına ait olması.  Yamaha denilince akıllara motosiklet motoru geliyor olsa da Ford ile yapılan anlaşma da Japonların ürettiği 6 silindirli bir otomobil motorudur.

Bu motor çok uzun yıllar boyunca Ford modelleri olan Mustang, Taurus ve pick-up modellerinde kullanılmış. Atmosferik 3.0 ve 3.2 litre hacminde versiyonlarından 220 beygir güç üretmiş.

shogun ford festiva

Festiva değil Shogun

Süper hızlı çıkış anlamına gelen Super High Out kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu kısaltmaya esprili bir yaklaşım ile Shogun olarak değiştirilmiş. 1990 yılında, Chuck Beck şampiyon bir otomobil yarışçısı ve akıl hocam dediği Rick Titus ile Festiva’yı yeniden inşa etmişler.

Küçük Festiva’nın arka bölümüne 220 beygir gücündeki bu motoru yerleştirmek için çok ciddi bir mühendislik çalışması yapılmış ve aracın yakıt deposuna yer kalmadığı için ön tarafına yerleştirilmiş.

Genişletilen ön ve arka çamurlukları ile otomobilin dışına taşınan lastikleri ile yol tutuşu ve otomobilin dengesi iyileştirilmeye çalışılmış. Otomobilin içinde bulunan motora hava iletebilmek için arka çamurluklara hava girişleri yerleştirilmiş.

Shogun Ford tarafından değil yukarıda adı geçen iki çılgın adam tarafından toplam 7 adet olarak üretilmiş. Yüksek maliyeti sebebi ile sipariş alınamayan bu deneysel girişim akıllara Renault 5 turbo modelini getiriyor.

renaul 5 turbo

Günümüz ekonomisine uyarlandığında Festiva’nın dönüşümü ve anahtar teslim maliyeti 87 bin dolara ulaşmış. Bu fiyatı kıyaslamak gerekirse Amerika’da 2020 model Corvette 58 bin dolar veya Camro’nun 26 bin dolar olduğunu hatırlatmış olalım.

7 adet üretilmiş olan Shogun’lardan bir tanesi otomobil gurusu Jay Leno‘nun garajında. Otomobilin daha fazla detayları için video izleminizde fayda var

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir