Şehirde terkedilen 79 bin otomobil

Şehirde terkedilen 79 bin otomobil

Sayıyı yanlış okumadınız New York şehrinde terk edilmiş 79.000 otomobil bu kentin yöneticilerinin en büyük sorunu haline gelmiş. Yazımıza konu olan bu durum 1973 yılından sonra bütün dünyayı etkisi altına alan petrol krizi sebebi ile yaşanmış.

Petrol krizinin sebebi

1973 Petrol Krizi doğrudan doğruya 1973 Arap-İsrail Savaşı‘nın dolaylı sonuçlarından biridir. Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) üyesi Arap Devletleri, 1973 Savaşı’ndan sonra petrolü İsrail’i destekleyen ABD ve Batı Ülkelerine karşı bir silah olarak kullanmaya karar vermişler ve bu durum, dünya çapında bir petrol krizinin yaşanmasına neden olmuştur.

Terk edilen 79 bin otomobil,

Özellikle 1950’li ve 60’lı yıllar Amerikan otomotiv endüstrisinin en parlak dönemleridir. Bu yıllarda üretilen bazı modeller günümüzde dahi hala popülerliğini korumaktadır.

1970 ve sonrasında yaşanmaya başlanan petrol sorunları başta Amerika’nın 7 kız kardeşler olarak bilinen dünyanın en büyük petrol şirketlerini derinden sarsmış.

  • Anglo-Persian Oil Company (şimdi BP)
  • Gulf Oil
  • Standard Oil of California (Socal)
  • Texaco (şimdi Chevron)
  • Royal Dutch Shell Standard
  • Oil of New Jersey (Esso)
  • Standard Oil Company of New York (Socony) (şimdi ExxonMobil)

Yaşanan savaşlar ve ambargolar ile Amerikalıların koca gövdeli V8 otomobillerine benzin bulunamaz olmuş ve sonuçta otomobiller sahipleri tarafından oldukları yerlerde bırakılmış, terkedilmişler.

sağ taraftaki Christine mi?

Bu dönem dünya devi Amerika’nın tam anlamı ile çöplüğe döndüğü yıllar olarak fotoğraf karelerine yansımış. Petrol fiyatları OAPEC, OPEC üyesi Arap ülkeleriyle Mısır ve Suriye yaptıkları ambargo sonucu 3 dolardan 12 dolara yükselmiş ve New York sokaklarında at arabaları görülmeye başlanmış.

Sokaklara terkedilen otomobiller başta uyuşturucu ve alkol kullananların yuvası olmuş ve aynı zamanda çocukların oyun parkı haline gelmiş. Tam bir sefalet ortamı haline gelen Amerika’nın imdadına 6 Ağustos 1945 yılında atom bombası attıkları Japonlar yetişmiş.

Amerikalıların günümüzde dahi Avrupalı yada Japon üreticiler gibi küçük ve ekonomik motorlara sahip otomobiller yapamadıklarını veya beceremediklerini biliyoruz. Tam bu noktada Japon markalarının 4 silindirli az yakan ve bozulmayan motorları ile ön plana çıkan otomobilleri çıka gelmiş.

1. nesil Honda Civic
Otomobillerin temizlenmesi

Sadece New York şehrinde kayıtlara geçen 79 bin ülke çapında ise sayısı bilinmeyen yüzbinlerce terkedilmiş otomobillerin toplanması büyük bir sorun olmuş. New York Sanitasyon Departmanının (temizlik işleri) 1981 yılında yaptığı açıklamada sokaklarda toplanmayı bekleyen 33 bin 112 adet otomobil varmış.

1990 lı yılların sonuna kadar halen daha sokaklarda, şehrin dışındaki boş arazilerde araba hurdaları yada parçalarını bulmak mümkünmüş. Yıl oldu 2022 bu hurdalar muhtemelen artık temizlenmiştir.

Yazıyı neden yazdık?

Teknolojinin büyük bir hızla ilerlediği bu yıllarda yeni bir savaş çıkmasını bir çok kişiş beklemezdi. Lakin Putin Rusyası Ukraynaya savaş açtı. Tarafları kim olursa olsun topraklarını yada ülkeni savunmak sebebi dışında patlayan bombalar, ölen insanlar dünyaya hiç bir fayda sağlamaz.

1 not 1 teşekkür

1944 doğumlu ve Şili’den Amerika’ya öğrenci olarak gelip yazımıza eklediğimiz ve hala hayatta olan ödülü  fotoğrafların sahibi Camilo José Vergara’ya teşşekür etmesek olmazdı.

Not olarak ise Amerika’nın elinin neden ortadoğu’da olduğunu bir kez daha hatırlatmış olduk.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir