Savaş tanrısı Volvo ve tarihi

Savaş tanrısı Volvo ve tarihi

Logosunu mitolojide yer alan savaş tanrısı Mars’tan alan İsveç çeliği tarihine bir göz atalım.

İlk olarak bahsetmek istediğimiz Volvo’nun 1970 yılında Türkiye de 115 hp gücünde P144 modelini üretmek için fabrika kurma girişiminde bulunmuş olmasıdır. Lakin bu dönemde ülkemizde üretim yapmak için rakip olan İtalyan Fiat markası fabrika kurma iznini Süleyman Demirel’den alarak gerçekleştirmiş ve Volvo Türkiye de varlık gösterememiştir. 65 hp Fiat 124 yerine, 115 hp Volvo P144 ülkemizde üretilseymiş keşke demeden edemiyoruz..

volvo_fiat

Dünyanın en büyük rulman üreticilerinden biri olan ve ülkemizde de mevcut olan SKF isimli markasının grup şirketi olarak 1911 yılında marka tescili yapılmıştır. Volvo adı latince Volvere olup Türkçemize “rulo” olarak çevrilebilir. Volvere denilince aklımıza Gipsy Kings müzik grubunun 1991yılına ait “No Volvere” adlı eseri aklımıza geldi bir an için.

 

1924 yılında üretim kararı alınmasından sonra ilk prototip 1926 yılında inşa edilmiş ve 1927 yılında ise ilk model olan ÖV 4 Göteborg da dünyaya gelmiştir. ÖV 4 üretildiği yıl 280 adet üretilmiş ve kendisinden beklenen aşırı soğuk hava ve bozuk yollarda kendini ispat etmeyi başarmış ve kabul görmüş.

volvo_ÖV

1930 yılında ilk kamyon ve 1934 yılında ilk otobüs modelleri üretilmiş olup bu ticari araçlar otomobil modellerinden çok daha fazla satış adetleri yakalamış. Bu dönemde havacılık sektörüne giren Volvo 1940 yılında uçak motorları üretimine başlamış ve 1950 yılında iş makineleri üretimi, 1963 yılında ise İsveç dışında ilk fabrikasını Kanada’da kurmuş.

1970 yılında Renault ile başlayan ortaklık 1994 yıllarında yolların ayrılması ile son buldu. Ülkemizde bir kısım Renault Laguna modelleri Volvo motorları ile satılmıştır.

volvo_motor

Volvo’nun parlayan yıldızına yeni ortaklık teklifi uzaklardan, Japonya’dan gelmiş ve Mitsubishi ile imzalar atılmış. 1996 yılında Volvo’nun S40 ve V40 modelleri ile Mitsubishi Carisma modeli ortak platform ürünü olarak üretilmeye başlanmış. Japonlar ile yapılan iş birliği döneminde ayrıca Amerikalıların GM (General Motors) markası ile de ortaklık imzaları atılmış.

volvo s40 mitsubishi carisma

1999 yılında Scania ile yaşanan birleşme ve aynı yıl içinde Volvo grup içindeki otomobil departmanını (Volvo Car Corparation) 6.45 milyar dolara Ford’a satılmış. Sonraki dönemde kendini ispatlayan Volvo motorları Ford modellerinde kullanılmış ve başarı sağlamıştır.

2006 yılında Volvo ve Renault yine bir araya gelerek kamyon üretiminde ortaklık yaparlar. 2010 yılında Çinli Geely’nin Volvo hisselerini satın alması ile İsveç tankı günümüze kadar gelmiş olur.

Dünyanın en güvenliği otomobil markası hangisidir sorusunun cevabı için akıllara gelen marka hala Volvo oluyor. Günümüzde hızla gelişen otonom sürüş teknolojilerinde en önemli markaların başında gelen Volvo geçtiğimiz günlerde otonom kamyonunu caddelerde başarı ile kullandı.

2019 yılında Volvo’nun son modeli olarak tanıtılan Polestar P1 ile ilk model olan ve yazının başında yazdığımız ÖV 4 modelinin fotoğraflarını alt alta ekleyerek dünden bugüne Volvo’nun kat ettiği yolu kısaca özetlemiş olduk.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.