Şatoda bulunan otomobiller

Şatoda bulunan otomobiller

Belçika’da daha önce ormana terkedilen 400 otomobili sizlere paylaşmıştık. Bu yazımızda ise yine Belçika’da bir şatoda ortaya çıkan klasik otomobilleri ve tuhaf hikayesini yazıyoruz.

Ormana terkedilmiş 400 otomobilin hikayesi nedir?

Kasteel van Heers adındaki görkemli yapı 13. yüzyılda inşa edilmiş. Hayatı boyunca soylulara hizmet veren bu muazzam mimari 2000’li yılların başında ise bakımsızlıktan içler acısı bir hale gelmiş. Şatonun son iki mirasçısı arasında çıkan anlaşmazlık yüzünden hurdaya dönüşen şato Belçika devletinin uyarılarına rağmen restore edilmemiş.

Sahiplerine bir çok defa kanuni yaptırım ve restore ettirmedikleri için para cezası verilmiş olsa da ne yazık ki şato çürümeye terk edilmiş. İşte tam bu noktada şatonun mahseni yada altında bulunan depolarda otomobiller ortaya çıkmış.

2012 yılında  önce araziye sonra boş durumdaki şatoya yasak olduğu halde giren şehir kaşifleri binanın altında korunaksız ve özensiz bir şekilde saklanmış otomobilleri bulmuşlar. Kaderlerine terkedilen otomobiller 1962 model Alfa Romeo Giulia 1600 Spider, 1962 model Alfa Romeo Giulia 1600 spider, 1964 model Alfa Romeo Giulia 1300 Sprint, 1961 model Alfa Romeo Giulietta 1300 SS Super Sprint ve ayrıca en ilginç koleksiyon parçası olarak Alfa Romeo Giulietta Sprint Veloce yer alıyor.

Bu otomobillere ek olarak bir kaç sürat teknesi, 2 adet herhangi bir klasik değeri olmayan Honda ve çok sayıda otomobil parçası ortaya çıkmış.

İlginç bir yarış arabası yada prototip

İki mirasçıdan biri olan Michel Desmaisières 1960’lı yıllarda motor sporları ile ilgili imiş. Bu otomobillerin ona ait olduğu düşünülüyor ama ilginç olan el yapımı gibi görünen ve bir yarış otomobilini hatırlatan bu tuhaf model dikkatleri çekiyor. Alfa Romeo’lar ile dolu olan  koleksiyondaki bu otomobilinde biri Alfa Romeo olduğu akıllara geliyor.

Janta dikkat

Dikkatimizi çeken bu yarış otomobil yada prototipe benzeyen otomobilin jantına dikkatlice bakarsanız bunun bir Volkswagen jantı olduğunu meraklıları anlayacaktır. Gelişi güzel inşa edilmiş gibi görünen bu otomobilin alt yapışı tamamen Volkswagen mi bunu anlamak 2 adet fotoğrafa bakarak çok zor.

 

Hepsi 1 euro

Şato tarihi önem taşıdığı ve bakımlarını yapmadıkları için Belçika hükümeti tarafından mirasçıların elinden semboli olarak 1 euro karşılığında satın alınmış. Yeni sahipleri tarafından 25 milyon euroya restore edilen bu yapı ve içindekilerde satışa çıkartılmış. Bakımsız halde bulunan otomobillerin tamamı 117 bin euroya meraklıları tarafından satın alınmışlar. 2015 yılında satılan otomobillerin sonraki durumları ne yazık ki bilinmiyor. Muhtemelen meraklıları tarafından restore edilmiş ve satılmışlar yada koleksiyonlarına katmışlardır diye düşünüyoruz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.