Sarp sınır kapısında el konulan arabalar

Sarp sınır kapısında el konulan arabalar

1 kasım tarihinde medya da Sarp sınır kapısında oto yedek parça kaçakçılarına operasyon başlığı haberleri yayınlandı. Haberin detayları şu şekilde..

 Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü istihbarat çalışmaları neticesinde son dönemde bazı kişilerce Türkiye’den yurtdışına çıkan özellikle lüks araçların yedek parçalarının veya motorlarının değiştirilerek tekrar yurda sokulmaya çalışıldığı bilgisi edinildi.

Araştırmayı daha da genişleten Gümrük Muhafaza ekipleri detaylı yaptıkları kontrollerde motorları değiştirilen araçları tespit ederek arama hangarında ayrıntılı kontrollere tabi tuttu. Kaçakçıların sadece motor ve yedek parçalarını değil araçlara ait motor numaralarını da usulsüz olarak değiştirdikleri ve araçların arızalanma ihtimaline karşı beraberlerinde fazladan yedek parça da getirdikleri tespit edildi.  

Kaynak: Cumhuriyet 

Motor değiştirmek yasak mı?

Otomobiliniz ile yurt dışına gittiniz ve motor tamir edilemez halde bozulursa ne yapmak gerekiyor? Motor değiştirmek yasak ise otomobilimizi yurt dışında çöpe mi atacağız? Bu sorulara ilişkin daha önce CİMER’e sorduğumuz soru ve aldığımız cevaba göre hazırladığımız bir yazı bulunuyor. Merak edenler için yazıyı buraya bırakalım.

Yurtdışında arabanın motoru bozulursa ne olur?

Yurt dışında otomobilimize motor taktırmak ile ilgili kişileri kaçakçılık ile suçlayan popüler medyanın haberleri için akıllara şu sorular geliyor.

  1. Yurt dışına çıkan araçların motor numaraları neden kontrol edilmiyor?
  2. Aracın eski sahipleri motoru değiştirdi ise ve TUVTURK dahil hiç bir yetkili kurum motor numarası kontrol etmiyorsa sınır kapısında ortaya çıkan bu durum kişiyi kaçakçı mı yapar?
  3. TUVTURK motor numarasını neden kontrol etmiyor?
  4. Gurbetçiler Türkiye’ye giriş ve çıkış yaparken motor numaraları kontrol ediliyor mu?

Gurbetçi yada turist fark etmez ülkemize gelen yabancı plaka araçlar giriş ve çıkış yaparken motor numaraları kontrol edilmiyor. Peki bu kişiler ülkemize gelerek araçlarına motor taktırıyorlar mı? Yada geldikleri araçlardaki motorları çıkartıp burada satıyor olabilirler mi?

Ülkemize kaçakçılık amacı ile yasa dışı faaliyetler yapanların kanun  önünde gerekli cezaları almasını temenni ediyoruz. Fakat yukarıya eklediğimiz yazıda da belirttiğimiz gibi yurt dışına gittiğinizde aracınızın motorunu değiştiremezsiniz yada değiştirirseniz şu mevzuata uygun olmak zorunda diye belirten bir kanun maddesi bulunmuyor.

Gümrük birliği

Ülkemiz Gümrük Birliği üyesidir ve malların serbest dolaşımı için 1996 yılında bu birliği üye olmuş durumdayız. Fakat birliğe üye olduğumuz halde vergilendirme konusunda vatandaşlarımız malların serbest dolaşımından faydalanamıyor ve Gümrük Birliği kuralları değil ülkemizin mevzuatları bunu engelliyor yada yüksek vergiler ekliyor.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.