Sadece Japonya’da bulabileceğiniz 5 otomobil

Sadece Japonya’da bulabileceğiniz 5 otomobil
JDM nedir?

Açılımı Japan Domestic Market olan bu kısaltma, Japon markalarının sadece kendi ülkeleri sınırları içinde satışa sunduğu ürünlere verilen isimdir. Otomotiv sektörü dışında bir çok ürün vardır ki yine JDM olarak adlandırılır.

Honda NSX Type R

Birinci nesil Honda NSX’in Type R bu listenin özellerinden biridir. . Güvenilir bir süper otomobil olan NSX pistte ve pist dışında harika bir otomobil, ancak Type R sokak konforuna göre daha fazla pist performansının kilidini açtı. Arabanın performansına yardımcı olmayan her şey, ağırlıktan tasarruf etmek için atıldı. Stereo sistem, yedek lastik, klima ve ses yalıtımı dahil olmak üzere kaldırıldı.

Süspansiyon, daha sert yaylar, ekstra çubukları kazandı ve şasi-gövde destekleriyle daha sert hale getirildi. İçeride Recaro karbon kevlar koltuklar ve bir Momo direksiyon simidi var. Honda mühendisleri için 270 beygirlik motor gücü yeterliydi ve arttırmak istemediler.  120 kilogram hafifletilen bu özel otomobilden sadece 483 adet üretildi ve Japonya dışına hiç ithal edilmedi.

HONDA NSX

Nissan Stagea Autech 260RS

Hızlı vagonları düşündüğümüzde, genellikle Alman otomobil üreticilerini akıllara gelir. Japonya’da Nissan Stagea modelinin vagonu versiyonunu tuning şirketi Autech’in yardımıyla performans otomobiline çevirdi. Mekanik olarak, Stagea’nın ilk nesli R33 Nissan Skyline’a benziyordu, ancak Autech’in onunla işi bittiğinde, daha çok güçlü R33 GTR’nin bir vagon versiyonu gibiydi .

R33 GTR’nin dört tekerlekten çekiş sistemine ve beş vitesli manuel şanzıman aracılığıyla sınırlı kaydırmalı diferansiyele güç sağlamak için efsanevi 2,6 litrelik RB26DETT’yi kullandı. Japon otomobil üreticileri tarafından kararlaştırılan 276 hp’ye sahip olarak pazarlandı, ancak o zamanki birçok hızlı Japon otomobili gibi kimse bu otomobili standart olarak kullanmadı, basınç açtılar.

Nissan Stagea Autech 260RS

TRD 3000GT

Sıklıkla idolleştirilen dördüncü nesil Toyota Supra söz konusu olduğunda, özeller kulübüne girebileceğiniz hızlı ve nadir olan bir versiyon var. Supra, 1994 yılında Japonya Grand Touring Şampiyonası’na (JGTC) katılmadan hemen önce, Toyota yarış bölümü (TRD Toyota Racing Division) GT500 sınıfı yarış otomobilinin yasal yol versiyonunu hazırladı.

TRD yarış otomobilinde kullanılan bazı parçaları aksesuarlar olarak sundu. TRD, kendi şasi kodlarına kodlarına sahip 35 model üretti. Bu, arabayı Toyota Supra yerine TRD 3000GT olarak yeniden sınıflandırdı ve bu bir canavar.

Gövdenin çoğu, fiber takviyeli plastik parçalarla değiştirilip ve aerodinamik yeni tampon ve ayırıcı gibi öğelerle büyük ölçüde iyileştirildi. Tamponun yeni hava girişleri, orijinalinden iki kat daha fazla hava emişi sağlamış.

Geometrik kaput havalandırmaları motor içindeki fazla hava basıncını bırakması için tasarlanmış.  Type-S ve Type-R olmak üzere iki farklı kanat seçeneğine sahip.

Nissan Skyline GTR Nismo Z Ayarı

Tüm efsanevi Skyline GT-R sürümleri arasında Nismo Z-Tune, canavarların en nadidesidir. 2002’de Skyline GTR’nin üretimden kalkacağını öğrendiğinde Nissan’ın tuning kolu tarafından bir konsept olarak başladı.

Nismo, Z-Tune’u yaratmak için az kullanılmış ikinci el R34 GT-R V·Spec modelleri satın aldı ve onları yeniden inşa etmek için söktü. gerekli tüm yükseltmeleri kullanarak yeniden inşa ettiler.

Yükseltmeler arasında daha fazla karbon fiber gövde, agresif aero, agresif bir şekilde ayarlanmış Sachs süspansiyonu ve Z-Tune modelleri için özel olarak ayarlanmış bir Brembo fren sistemi yer aldı.

Motor için orjinalden daha büyük turboşarjlar kullanılarak güçlendirildi. 2.8 litrelik sıralı 6 silindir motor 9.000 rpm’ye çıktı ve 6.800 rpm’de 493 hp’ye güç verdi. Z-Tune, GT-R meraklıları için bulunmaz hint kumaşıdır.

Subaru WRX STI S208 Special Edition

2017’de Subaru markası Japonya’ya özel performansı yükseltilmiş Impreza WRX STI’ sergiledi. Subaru S208 vesiyonu 450 adet üretildi. Daha iyi süspansiyon ve direksiyon ile karbon fiber tavan sayesinde daha düşük ağırlık merkezi sunuyor. Japon modeli STI için 2 litre ve ABD’ye özel 2.5 litrelik motorları 305 hp güç üretirken S208 ise 324 hp üretiyor.

Ayrıca Bilstein amortisörleri, daha hızlı bir direksiyon ve 19 inçlik alüminyum arka tekerlekler için aktif tork vektörünü sunuyor. Aerodinamiği  karbon fiber rüzgarlık ve yeni bir ön lip ile iyileştirilirken, iç kısımda STI Recaro spor koltuklar ve size S208’in özel bir şey olduğunu hatırlatmak için yeni kadranlar var.

Üretilen 450 adetten 350’si, Subaru’nun Nürburgring başarılarını kutlamak için bir NBR paketi ile birlikte geldi. Paket, kuru bir karbon fiber tavan ve bir S208 logosu ile tamamlanan daha da belirgin bir arka spoyler içeriyor.  Sonraki özel sürüm olan WRX STI S209 , ABD dahil diğer pazarlara da sunuldu..

Subaru WRX STI S208 Special Edition

Subaru WRX STI S208 Special Edition JAPONYA

Japonya’da olup başka hiç bir yerde bulamayacağınız bir çok otomobil modeli mevcut. Bunların bazıları performansları ile öne çıkarken bazıları ise küçük ve kullanışlı olması için üretilmişlerdir. Yazıya konu olan modellerin sayısı bu sebep ile arttırılabilir ama biz en çok sevilen ve bilinen 5 model ile sınırladık.

Not: Bu otomobiller özel ithalat ile başka ülkelerde de nadiren ülkelerde  bulunabiliyor.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.