Sadece 2 km’de prototip Opel-Holden Commodore

Sadece 2 km’de prototip Opel-Holden Commodore

GM (General Motors) Holden yada Opel veya Vauxhall aslında 3 farklı marka tarafından satılmış olsa da temelde aynı otomobiller vardır. Bunlardan biri de Commodore’dur. Türkçe anlamı Tuğgeneral olan Commodore ilk olarak 1967 yılında Opel markasında model adı olarak kullanılmıştır.

Takvimler 1978 yılını gösterdiğinde yeni Commodore için GM bünyesindeki Holden tasarım çalışmalarına başlamış. Tasarımcılar aynı modele ait 3 farklı prototiip yapmışlar. Üretim için onay alınan yeni Commodore 3 protip testler için kullanılmış ve günümüze ulaşamamış.

3 numaralı prototip Commodore

Bu otomobil diğerlerinden daha şanslıymış ve günümüze kadar sadece 2 km yaparak ulaşmayı başarmış. TAFE SA adındaki Güney Avustralya’nın en büyük mesleki eğitim ve öğretim kurumudur. Eyalet genelindeki konumlarda giriş seviyesi sertifikalardan lisans derecelerine kadar çeşitli endüstrilerde iş odaklı eğitim vermektedir.

Pratik, uygulamalı becerilere ve deneyime odaklanmamız, öğrencilerin rekabet avantajı ve işverenlerin değer verdiği becerilerle mezun olmalarını sağlar. Son teknoloji tesislerimiz, esnek ve çevrimiçi eğitim seçeneklerimizle ihtiyaçlarınıza uygun bir dizi eğitim seçeneği sunan çıraklık okuluna bağışlanmış.

Bu okulda teknik eğitim için kısa bir süre öğrencilere ders konusu olan Commodore görevini tamamladıktan sonra bir öğretmen tarafından saklanmış ve günümüze kadar hiç ellenmeden korunmuş.

Gün ışığı görmeden depoda geçen 43 yıl

Depoda 43 yıl geçirdikten sonra bile Commodore 70’lerin sonunda Holden’ın tasarım stüdyosundan çıktığı zamanki gibi saklanmış. Boyası hala parlıyor ve birkaç ezik ve eksik bijon olsa da düzeltilemeyecek bir şey değil gibi görünüyor. Deri koltuklar, kahverengi renkli gösterge paneli ve süet döşeme ile iç mekan inanılamayacak kadar düzgün görünüyor.

Prototip olduğu için gövde panelleri, ahşap ızgara ve radyo/kaset çalar gibi bölümlere elle şekillendirilmiş. Otomobil modelleme kili kırıntıları hala bagajda duruyor. Bununla birlikte, bu statik bir prototip değil, bir motor ve şanzıman ile tamamlanmış bir Commodore VB şasisine dayanan tamamen işlevsel bir modeldir. Kilometre sayacına bakıldığında otomobilin hiç kullanılmadığı anlaşılıyor.

Kısacası otomobilin seri üretim olmayıp prototip olması bulunmaz hint kumaşının ta kendisi olduğu anlamına geliyor ve otomobil açık arttırma ile Avusturalya’da satışa çıkacak.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.