Rusya: kapanan fabrikaları millileştirelim

 

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş üzerine başta otomotiv olmak üzere bir çok markanın fabrikalarını kapatacağını ve ya ihracatlarını durduracaklarını haberini sizlerle paylaşmıştık.

Alman lüks otomobil üreticisi BMW ile Volkswagen, Rusya’ya araç ihracatını ve ülkedeki yerel üretimi durduracaklarını duyurdu.

Kamyon üreticisi Daimler Truck, Rus ordusuna zırhlı araç da sağlayan Rusya’nın en büyük kamyon ve otobüs üreticisi Kamaz ile iş birliği de dahil olmak üzere Rusya’daki ticari faaliyetlerini askıya alacağını açıkladı.

İsveçli otomobil üreticisi Volvo Cars, Alman lüks otomobil üreticisi Audi, İngiliz lüks otomobil üreticileri Jaguar, Land Rover ve Aston Martin de bir sonraki duyuruya kadar Rusya pazarına araç sevkiyatını askıya aldıklarını bildirdi.

ABD’nin büyük otomobil üreticilerinden Ford da Rusya’daki operasyonlarını askıya aldığını duyurdu.

Toyota Motor dahil Japon otomobil firmaları da Rusya kapsamlı üretim operasyonlarını durdurma kararı alırken, Honda Motor Rusya’ya otomobil ve motosiklet nakliyatını durdurduğunu açıkladı.

rusya-ukrayna savaş1

Mazda Motor Rusya’nın Uzak Doğu bölgesindeki Vladivostok kentinde iş ortaklıklı fabrikasına Japonya’dan parça ihracatını askıya alma kararı alırken, Rusya’da yerel fabrikaları bulunan Mitsubishi Motors faaliyetlerini askıya alabileceğini, Nissan Motor da süreci yakından izleyip karar vereceğini açıkladı.

Rusya’dan cevap: “Millileştiririz”

Rusya’nın iktidar partisinin üst düzey bir üyesi, Kremlin’in Ukrayna’da özel bir askeri operasyon olarak adlandırdığı operasyon nedeniyle ülkedeki operasyonları kapatan yabancılara ait fabrikaların millileştirilmesini önerdi.

Pazartesi akşamı Birleşik Rusya web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, iktidar partisinin genel konsey sekreteri Andrei Turchak, kapatma operasyonlarının Rusya vatandaşlarına karşı bir “savaş” olduğunu söyledi.

Shell

Shell bugün Rus ham petrolünü satın almayı bırakacağını, Rusya’daki servis istasyonlarını, havacılık yakıtlarını ve yağlama operasyonlarını kapatacağını ve Rus petrol ürünlerinden aşamalı bir geri çekilmeye başlayacağını açıkladı.

Hyundai

Rusya’daki en büyük yatırımlardan bir Hyundai markasına ait. Marka yetkilileri savaşı protesto etmek için üretimi durdurmuştu, Rusya’dan gelen “millileştirme” açıklamasından sonra üretimin durma sebebinin çip krizi olduğunu söyledi ve fabrikayı yeniden açacağını bildirdi

Lada AutoVaz

Rusların meşhur markası Lada üretimini AutoVaz’ın sahibi Renault’da üretimi durdurdu. Fransızlarda üretimin durma sebebini çip krizine bağladı.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.