Ruhsat kaybolursa yada çalınırsa ne yapmalı?

Ruhsat kaybolursa yada çalınırsa ne yapmalı?

Aklımıza gelmez ama başımıza gelirse, ruhsat kaybolursa yada çalınırsa ne yapmalıyız, nereye başvurmalıyız.

Arabanıza hırsız girdi ve ruhsatı çaldı, bu olay üzerine herhangi bir zararınız olmadığı için polisi aramama hatasını yapmayın. Olay yerine gelen ekipler gerekli incelemeleri yaptıktan sonra konuya ilişkin rapor tutar ve siz bu rapor ile en yakındaki Trafik Bölge Müdürlüğüne gidip başvuruda bulunursunuz.

Yapılan başvuruya istinaden düzenlenen evrak ile notere gidersiniz ve yeni ruhsatınızı ücreti mukabilinde teslim alırsınız.

Ruhsatın kaybolması durumunda da yine ilgili Trafik Müdürlüğüne başvuruda bulunarak noter aracılığı ile yeni ruhsatınızı alabiliyorsunuz.

Neden ruhsat çalıyorlar?

Yazının en çok bilinmesi gereken bölümü aslında burası! Otomobil hırsızları çaldıkları arabaların ruhsatları yoksa yada bu otomobiller için çalıntı ihbarı verildi ise aynı marka model otomobilin ruhsatını çalarak ve otomobilinin çakma plakalarını yaptırarak trafikte kullanıyorlar.

Ruhsatınızın çalındığı yada kaybolduğunu anladığınızda hiç zaman kaybetmeden yukarıda yazan işlemleri gerçekleştirin. Aksi takdirde sizin otomobilinizin kopyası ile yapılacak kanun dışı işlemler yada trafik kazalarında polis gelip sizin kapınızı çalacaktır.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir