Rot kolu kırılan Mercedes S-Class geri çağırıldı

Mercedes özür diledi ve rot kolu kırılan S-Class geri çağırıldı

Bir Mercedes sizin için yeteri kadar özel ve etkileyici değilse çok daha fazlası için S-Class‘a geçmeniz gerekiyordur.

mercedes_s_class (3)

Dünyanın en çok satan bu lüks otomobili olan Mercedes Benz markasının S-Class modelinin geçmişine ve dünden bugüne evrimine bir bakalım.

S-Class yada S-Klasse olarak paranın alabileceği en üst seviye lüks ve donanıma sahip bu otomobilin “S” harfi birçok detayı özetliyor. Almancada Sonderklasse” Türkçeye çevirdiğimizde ise “ÖZEL SINIF” olarak çevrilen bu kelimenin ilk harfi kullanarak ortaya çıkmış.

İnsanların daha fazla lüks talebine karşı ortaya çıkan bu Mercedeslerin ilk örneği 1954 yılında üretilmiş. İlk olarak S-Class adını 1972 yılında resmileştiren Mercedes yetkilileri günümüzde bütün dünyada en çok satılan Luxury otomobilleri üretmektedirler.

mercedes_s_class

Mercedes S-Class için özür diledi ve geri çağırdı.

Ülkemizdeki satış fiyatı 3 milyon 700 bin lira olan Mercedes S-Class kazaya sebep olabilecek üretim hatası sebebi ile geri çağırıldı. 2021 model W223 koduna sahip olan yeni Mercedes S-Class bütün dünya genelinde 1400 adet satılmış ve Mercedes özür dileyerek bu otomobilleri servise geri çağırıyor.

Mercedes_s-class_fiyatı

2012 yılından bu zaman kadar üretilmiş olan S-Class serileri farklı nedenlerden dolayı toplamda 14 defa farklı nedenlerden dolayı servislere geri çağırılmış. 2021 model W223’ün de geri çağırılması ile bu sayı toplamda 15’e yükseldi.

mercedes_s_class

ROT kolu kırılan S-Class

Mercedes 2021 model W223 S-Class sahiplerine “Potansiyel olarak yüksek bir güvenlik riski nedeniyle ” hemen ” yetkili servislerden randevu alın” açıklaması olan bir yazı göndermiş.  S-Class’ta kullanılan iç rot kolunun yüksek gerilim altında kırılma yada yırtılma riski olacağı tespit edilmiş. Direksiyon kutusu ile tekerlek arasında bağlantıyı sağlayan ve  hayati öneme sahip olan rot kolunun hasar görmesi ölümcül kazalara sebep olabilir.

mercedes_s_class (3)

730 milyon euroluk yeni fabrika ve ilk hatalı üretim

Mercedes dev bir yatırım hamlesi ile 2020 yılında tamamlanan ve Factory 56 adını verdikleri yeni üretim tesislerinde S-Class ve diğer modellerini üretmeye başladı. 2021 yılının ilk ayı içerisinde S-Class için bu kötü haber ile bir kez daha gündeme gelmiş oldu.

Mercedes_s-class_factory_56_3

Mercedes_s-class_factory_56_4

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.