Rolls Royce’a 2JZ GTE swap

Swap nedir, neden yapılır?

Otomobillere farklı markaların motorlarını takmaya swap deniyor olsa da aslında ekonomi alanında kullanılan bir terimdir  Örnek vermek gerekirse eski bir polis arabası olan Ford Crown Victoria‘ya 27 litrelik tank motoru takmak gibidir.

Neden  yapılır sorusunun ilk cevabı ise performans olacaktır. Otomobilin kendi motorundan alınamayacak yüksek güçleri başka bir markanın motorunu kullanarak elde etmek amacı ile yapılır. Bir başka Örnek olarak Ford Focus‘un kaputunun altına yerleştirilmiş olan Nissan Skyline GT-R  motoru dikkatinizi çekebilir

Bu yazımıza konu olan swap projesi ise yüksek performans arayışı ve bozulan Rolls Royce motorunun parçalarının pahalı olması imiş…

rolls royce supra 2jz

Başlangıç olarak Rolls Royce motorunun detaylarına bir bakmakta fayda var.
Rolls Royce Phantom’da BMW markasının 6.7 litrelik, 12 silindirli, 460 beygir ve 720 Nm tork üreten motoru kullanılmakta. 2480 kg ağırlığındaki bu otomobili 0’dan 100 km hıza sadece 5.9 saniyede çıkmasını sağlayan bu 12 silindirli canavarı sahibi artık kullanmamaya karar vermiş.

12 silindirden 6 silindire geçiş

Alman otomotiv devi BMW markasının üretmiş olduğu bu kocaman motoru sahibi neden çıkartıp atar ve Japon markası olan Toyota’nın  6 silindirli motorunu neden kullanmak istemiş olabilir?

Rolls Royce Phantom VII 2003 ile 2012 yılları arasında üretilmiş bir modeldir. Sahibinin yaşlanmaya başlayan otomobil ile ilgili yaşadığı sorun ise yağ soğutucusunun patlaması yada bozulması ile başlamış. Soğutucunun bozulması ve devamında motor içinin zarar görmesi ile kullanılamaz hale gelmiş.

ROLLS_ROYCE_TOYOTA_SUPRA_2JZ_SWAP (10)

Sizlerinde tahmin edebileceği üzere Rolls Royce servisine gidip bu motoru tamir ettirmek oldukça yüksek maliyetler doğuracaktır.

Bu maliyetli onarım yerine otomobilin sahibi radikal bir karar vererek Toyota Supra’nın efsane olan, kırılmayan ve çok yüksek güçler alınabilen 2JZ GTE motorunu kullanmaya karar vermiş.

Toyota-Supra

Gitsin 12 silindir BMW N73B68, Gelsin 6 silindir Toyota 2JZ

Otomobilin sahibi jk-power adındaki Japon modifikasyon firmasına istediği güç ve özelliklerde 3.0 L 2JZ-GTE motorunu sipariş eder. Supra motorunun içi HKS markasının krank, kol, piston, yataklar gibi  performans parçaları ile toplanır GReddy T78-33D turboşarj ve bir HKS GTS8555 süper şarj ile  kombine edilen motor 1.6 bar’da (23.2 psi) 600 hp ve 2.0 bar’da (29.0 psi) 900 hp güç üretir.

Toyota-Supra

Supra’nın 900 beygirlik gücüne dayanabilmesi için Aristo marka otomatik şanzuman ve araç içinde motor verilerini görmek için RPM, su sıcaklığı, yağ sıcaklığı, hız ve turbo basıncı gibi ekstra saatler eklenmiş.

Lüks denilince akıllara gelen markalardan biri olan Rolls Royce ve performans söz konusu olduğunda dünyanın en iyi motor mühendisliklerinden biri olan Toyota’nın 2JZ’i izlemek isterseniz videosu da burada 🙂

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.