Roket motorlu Opel RAK

Adam Opel dikiş makinesi üreterek işe başladığında Opel markasının bu hale geleceğini düşünmüş müydü acaba ?

Önce dikiş makinesi, sonra bisiklet ve roket motorlu araba ile adını duyuran Alman markası günümüzde başarısızlıklar yüzünden yada dünyanın hızına ayak uyduramadığı için Fransızlara satılmış olması biraz hüzün verici bir durum.

Nereden çıktı bu RAK?

Adam Opel‘in torunu olan Fritz Von Opel tam anlamı ile otomobil delisi bir kişiymiş. 1927 yılında roket motorlu bir Opel hayal etmiş ve bu hayalin gerçekleşmesi için Avusturyalı astronom Max Valier ve roket yapan bir şirketin kurucusu ve sahibi Friedrich Sander ile bir araya gelmişler.

Fritz Von Opel
Fritz Von Opel

Sadece 1 yıl içinde ilk roket motorlu model olan RAK’ı ortaya çıkartmayı başarmışlar. Günümüzdeki bir çok Opel modelinin 0-100 km hızlanmasından daha iyi bir derece olan  8 saniye derecesine ulaşmayı başarmıştır.

Opel RAK 1
Opel RAK 1

Fritz Von Opel için yeterli olmayan bu güç sebebi ile RAK 2 modeli tasarlanmaya başlanmış. O dönemin Opel modellerinden 10/40 isimli otomobilin şasisi üzerine kurulan 560 kilogram ağırlığındaki RAK 2 23 Mayıs 1928 tarihinde 238 km hıza ulaşabilmiştir.

opel-rak-fritz-von-opel (6)

1928 yılı için hayal edilemeyen bu yüksek hız yine Fritz Von Opel’e yetmemiş ve RAK 3 modelini tasarlayarak 256 km hıza ulaşmayı başarmıştır. RAK 3 bu yüksek hız için uygun yol zemini olmadığı için demiryolu raylarını kullanmıştır.

RAK 4 için kolları sıvayan Fritz Von Opel ne yazık ki bu hayalini gerçekleştirememiştir. Bazı kaynaklara göre tren yolu üzerindeki denemelerde yaşanan kazalar sebebi ile bazı kaynaklara göre dünyanın içine girdiği büyük ekonomik buhrandan dolayı hayata geçememiştir.

Fritz Von Opel ve RAK2

Opel markasının bu kadar çılgın ve zamanın ötesinde işler yaptığını gördükten sonra 2011 yılında tanıtılan tamamen elektrikli  ve RAK otomobilinin anısına e-RAK konsepti tanıtılmıştı. KTM markasının tasarım departmanı ile işbirliği yapılarak ve KTM markasının üretmiş olduğu X-BOW otomobilinin referans alındığı e-RAK ne yazık ki hayata geçemedi.

Opel’in tarihindeki bir kaç tozlu sayfayı sizlerle paylaşmış olduk. Otomobil tarihindeki kaybolmuşlar için İçten Yanmalı sayfamızı takip edin 🙂

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir