Renault 5 geri dönüyor

Renaut 5 geri dönüyor

Fransızların yapmayı iyi bildiği küçük ve şehir içi otomobil kültürünün ilk örneklerinden biri Renault 5 olsa gerek. Bu ikon modelin 1996 yılında durdurulan üretiminden 25 yıl sonra yeniden üretileceği bilgisi Renault yetkililerince açıklandı.

RENAULT 5

Renault 5 için yeniden üretim haberinin birbirinin aynısı yada Google algoritmasına takılmaması için farklı kelime ve cümleler ile yeniden yazılmış olduğu haberleri bir çok farklı kaynakta bulabilirsiniz. ictenyanmali.com ekibi olarak yine farklı olmak için Renault 5 tarihine kısa bir yolculuk yapacağız.

Tasarımcısının göremediği Renault 5

Renault markasının kurucusu Louis Renault 2. dünya savaşında Fransayı işgal eden Alman orduları ile işbirliği yapmış ve sonrasında vatan hainliği sebebi ile hapse atılmış. Buradaki diğer Fransız mahkumlar tarafından dövülerek öldürülmesinden sonra Renault markası devlet kontrolüne alınarak kamulaştırılmıştır.

louis renault

Renault’un tasarım departmanı çalışanlarından Michel Boue boş vakitlerinde ortaya çıkardığı bu küçük otomobil yönetim tarafından büyük beğeni kazanır ve hemen resmiyet kazandırılarak üretim için çalışmalara başlanır. Renault 5 1971 yılında satışa çıkmadan bir kaç ay önce tasarımcısı Michel Boue kanser sebebi ile hayatını kaybeder ve tasarımının showroom’larda yer aldığını göremez.

RENAULT 5 michel boue

Satış rekoru

Üretildiği 1971 ile 1996 yılları arasında  5.580.626 adetlik üretim adeti ile küçük sınıfta bir rekora imza atmış. Fransa Boulogne’daki Renault fabrikasının dışında İran, Güney Afrika ve Yugoslavya’da üretimi yapılmış olan Renault 5 için İspanya ve Slovenya’da ise montaj hatlarına sahipmiş. 1970’li yıllarda tüm dünyada yaşanan petrol krizini fırsat bilerek AMC (American Motors Corporation) markası adı altında Renault Le Car adı ile Amerika’da satışa sunulmuş.

RENAULT 5

 25 yıl sonra yeniden Renault 5

1996 yılında üretimi durdurularak R5’in devamı niteliğinde olan Clio modeli ortaya çıkmıştır. Otomotiv sektörünün yüzünü elektrikli otomobillere çevirdiği günümüzde Renault markası da eski modellerinden biri olan R5’i elektrikli olarak tekrar hayata döneceğini açıkladı.

RENAULT 5

R5’in kendine özgü açılı C sütunu başta olmak üzere belli başlı çizgileri ile orjinal tasarımı hatırlatan bu yeni ve elektrikli otomobil 2025 yılında yollara çıkacak. Renault Tasarım Direktörü Gilles Vidal R5 ile birlikte 2025 yılında Renault 4 modelinin de Renault markasının elektrikli otomobiller listesine ekleneceğini açıkladı.

RENAULT 5

Üretildiği 1971 yılında kendine has C sütunun açısı ve sütuna uygun olarak tasarlanmış stop farları yeni tasarımda da devam ediyor.

Renault 5 modelinin ralli parkurlarında adından söz ettirmiş olan ortadan motorlu ve arkadan itişli turbo versiyonundan kullanılmış olan geniş çamurlukların izleri yeni elektrikli modelde de yer alıyor.

Bir başka turbo versiyon olan Alpine’de yer alan motor kaputundaki scoop yeni modelde de mevcut.

Bambaşka iki farklı tasarım olsa da otomobilin ön farlarının eski Renault 5’i anımsatacak şekilde yeniden oluşturulabilmiş.

Bu yeniden doğuş hikayesi umarız Honda’nın tanıtımını yaptığı geniş çamurluklu, büyük jantlı agresif tasarımı ve sonrasında satışa sunduğu model gibi silik ve sönük olmaz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir