Renault Megane eVision 2021’de yollara çıkıyor.

Renault Megane satışlarındaki büyük azalma ve bu durumu düzeltmek için yeni bir SUV geleceğini 30 eylül 2020 tarihli yazımızda belirtmiştik. Üzerinden çok fazla zaman geçmeden Renault tasarımcılarının yeni modeli  Megane eVision tanıtıldı.

 

Fransız arkası otomotivdeki yeni döneme ve teknoloji trendine uygun olarak Megene SUV modelinin tamamen elektrikli olanını tanıttı. Megane eVision Concept adı ile tanıtılan otomobil her ne kadar bir SUV olsa da coupe otomobil tasarım çizgilerine sahip.

 

Ön bölümde Megane ile tanıştığımız ve fardan tampona kadar C tipi led tasarımı devam ederken biraz daha büyümüş ve şekillendirilmiş.

Otomobillin içten yanmalı bir motoru olmadığı için ön bölümde herhangi bir hava girişi bulunmuyor. Alışkın olduğumuz hava girişlerinin olmaması sebebi ile boş alanı değerlendiren tasarımcılar her iki farı orta bölümde bulunan Renault logosuna kadar uzatmışlar.

Tamponun sağ ve sol taraflarında fren disklerini soğutmak için gerekli hava girişleri oldukça büyük ve belirgin bir şekilde yerleştirilmiş.

Megane eVision Concept

 

Yan bölümde ise pürüssüz bir dokunuş hedeflenmiş. Ön kapı kolu kapı içine gömülerek arka bölüme doğru oldukça akışkan bir tasarım hattı yakalanmış.

Megane eVision Concept

20 inç jantlar dönen pervane kanatları vurgusuna sahip. Çamurlukların daha büyük görünmesi için dodikler ve yerden yüksek olduğunu pekiştirmek için kapıların alt bölümü parlak siyah renge sahip

Megane eVision Concept

Arka bölümde ise coupe vurgusunu tamamlamak için oldukça küçük bir arka cam ve C sütununa doğru azalan bir açı ile gelen tavan çizgilerine sahip.

Megane eVision Concept

Ön tampon ile kombine tasarım detaylarına ek olarak yine ön farlardaki tasarım detayları arka stop lambalarında da devam ediyor. Her iki stop aydınlatması bagaj kapağının ortasında buluşacak şekilde ince uzun bir forma sahip.

Megane eVision Concept

Tanıtılan Konseptin renk seçimi ise oldukça başarılı. Endüstriyel ve teknolojik bir makine gibi mat gri olan gövde altın sarısı tavan ile kombine edilmiş. Ön tampon ve arka tampondaki sarı detaylar ise mat gri gövdeye hareketlendirmiş.

Megane eVision Concept

Ölçüler ve elektrik motoru bilgileri

 • Uzunluk: 4.210 mm
 • Genişlik: 1.800 mm
 • Yükseklik: 1.505 mm
 • Dingil mesafesi: 2,700 mm
 • Tekerlekler: 20 inç
 • Lastikler: Continental 245/40 ZR 20
 • Kilo: 1.650kg
 • Motor: 160kW (217hp) yara rotorlu elektrik motoru
 • İletim: 4×2
 • Sürücü: Önden çekişli
 • Şarj: 22kW’a kadar AC, 130kW’a kadar DC
 • Aküler: 60kWh – 400V

Bu yeni Megane eVision Concept 2021 yılında satışa sunulacak. Megane ile Avrupa’da kan kaybeden Renault tekrar satış grafiğinde yükselmek istiyor.

Megane eVision Concept

1988 yılında başlayan Megane serüvenini ve o yıllar için ileri seviyede olan ilk konsepti mutlaka görmelisiniz.

bkz:1988 model Megane Konsept

Megane Zero
Megane Zero

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.