Renault EDC şanzıman sorunu ve maliyeti

Renault EDC şanzıman sorunu ve balata değişim maliyetlerini inceledik.

Motora anahtar değmeden 400/500 bin km giden ticari taksiler veya bireysel kullanıcıların yüzünü güldürüyor. Renault‘un dCi motoru Dacia, Mercedes ve Nissan markalarında yer almaya devam ederken kullanıcıları üzebilecek bir EDC şanzıman sorununu inceledik.

EDC adı verilen Renault markasının otomatik vitesi kimi kullanıcılar için çok başarılı iken, bazı kullanıcılar ise bir türlü sevemiyor. Sever yada sevmezsiniz lakin EDC şanzımanlı bir Renault otomobiliniz var ise yada  satın alacaksanız bilmenizde faydalı olacak küçük ama pahalı bir detay var.

Tüm EDC’ler içinde bu aralar Fluence modelinde ve Megane 3’te kullanılan yarı otomatik şanzıman ile ilgili farklı kişilerden hep aynı şikayeti duyar olduk. Geçtiğimiz günlerde Mardin’den bir kullanıcının  bize ulaşması ve telefon görüşmemizde de aynı sorunu yaşadığını öğrendik.

Viteste iken aracın gitmemesi, yerinden kalkmaması, yada yokuş çıkmaması gibi farklı bir çok sorun yaşayan EDC kullanıcıları en yakın servisin yolunu tutuyorlar.

EDC nedir?

Açılımı Efficient Dual Clutch olan yarı otomatik bir vites kutusudur. Açıklamak gerekirse mekatronik sistem sizin yerinize debriyaja basar ve vites değiştirir. Bu basit anlatımdan anlaşılabileceği üzere bu otomatik şanzıman tipinde manuel şanzımanlarda ki gibi bir baskı ve balata sistemi kullanılır.

Debriyaj balatası biten EDC yukarıda yazdığımız sorunları yaşar ve aracınızı hareketsiz kılar. Bu durumda arabanıza balata değişimi gereklidir. İşte tam bu noktada işler ekonomik olarak can sıkıcı hale geliyor.

Manuel vitesli bir dCi için debriyaj balata fiyatı 500 Liradan başlarken EDC şanzıman için özel servisler yada parçacılarda orjinal debriyaj seti 11 ile 12 bin liradan başlıyor. Yetkili servislerde ise bu fiyat katlanarak yükselecektir. Bu maliyet ile kurtulacağınızı zannediyorsunuz sizleri biraz daha üzecek durumlar var.

Şanzımanınızın sorununa göre kullanılması gereken parça sayıları arttıkça maliyet büyüyor. Özel bir servisten Renault Fluence için aldığımız parça fiyatları listesi şu şekilde.

EDC Beyin : 8.500 TL
EDC Kavrama : 8.100 TL
EDC Çatal1 : 2.750 TL
EDC Çatal2 : 2.750 TL
EDC Bilye : 2.500 TL
EDC Vites Motoru1 : 2.100 TL
EDC Vites Motoru2 : 2.100 TL
EDC Volant : 4.790 TL

Bu fiyatların özel servis fiyatı olduğunu, yetkili serviste bu rakamların daha da artacağını ve bu maliyetlere ek olarak işçilik fiyatlarının da ekleneceğini unutmamalısınız.

Eski tam otomatik vites kutularından farklı olan bu robotik şanzımanların parça maliyeti oldukça yüksek. İkinci el bir EDC şanzımanlı Renault almayı düşünüyorsanız bu konuyu biraz daha detaylı olarak araştırmanızda fayda var.

Renault’un bir başka kronik sorunu olan yakıt göstergesi hatasına alttaki linkten ulaşabilirsiniz

 

Clio yakıt göstergesi hatası

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir