Renault Captur böyle daha mı güzel?

Renault Captur böyle daha mı güzel?

Ülkemiz yollarında sıklıkla gördüğümüz Renault markasının Crossover modeli Captur 2013 yılında satışa sunulmuştu. Sadece 1 yıl sonra 2014 yılında Fransa’da en çok satılan 3. otomobil unvanını kazanan Captur günümüzde Fransa, Rusya, Uruguay, Hindistan ve Brezilya’da üretilmektedir.

Renault markasının bir başka çok satan modeli Clio IV (J87) ile aynı alt yapıya sahip olan Captur ayrıca Güney Kore’de Renault Samsung Motors  QM3 adı ile de satılmaktadır.

Caddelerdeki Renault Captur satışa sunulmadan önce ilk kez 2011 yılında konsept olarak tanıtılmıştı. Otomobil meraklılarının bildiği üzere bir çok çılgın konsept ne yazık ki hayata geçtiğinde ne yazık ki çok daha az heyecan veren modeller haline geliyorlar. Ocak 2021 tarihinde tekrar üretime geçeceği açıklanan  ve bizleri hayal kırıklığına uğratacak mı merakla beklediğimiz Renault 5 modeli gibi.

Konsept Captur
Renault’ya Mazda’dan katılan Fransız markanın baş tasarımcısı Laurens van den Acker tarafından geliştirilen DeZir Concept ile tanıtılan yeni tasarım dilini geliştiren spor donanımlarından ilham alan fütürist, atletik gövde tasarımına sahip sportif bir crossover olan Captur Concept’i tanıtmıştı.

Konsept Captur‘un toplam uzunluğu 4223 mm, genişlik – 1950 mm, yükseklik – 1586 mm ve dingil mesafesi 2624 mm,  yerden yükseklik – 261 mm olarak açıklanmıştı.  Captur’un gövdesi tamamen karbon fiberden yapılırken arabanın tavanı çıkarılabilir fonksiyona sahip idi.

 

Renault Captur’un dört koltuğu var ve ikinci koltuk sırasına erişim açılan devasa kapılardan sağlanıyorken karbon fiberin yaygın kullanımı nedeniyle otomobilin ağırlığı sadece 1300 kilogram, aerodinamik sürtünme katsayısı ise 0.31 değerine sahipmiş.

Konsept crossover, robotik çift kavramalı bir şanzımanla eşleştirilmiş 160 beygir güç üreten 1.6 litrelik çift turbo dizel motordan güç alıyormuş.

Bu radikal ve spor görünüme sahip Renault Captur konsepti ne yazık ki hayata geçmedi. Bu tasarım yerine caddelerdeki Clio modelinin şişman kardeşi gibi görünen Captur satışa sunuldu.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir