Renault BMC’ye talip mi?

Renault BMC’ye talip mi?

1952 yılında kurulmuş olan BMC’nin açılımı British Motor Corporation olarak kayıtlara geçmiştir. Bünyesinde Jaguar, Morris, MG, Austin-Healey , Riley ve Wolseley gibi markalar altında çok çeşitli otomobiller üretilmiş. Kamyon, otobüs ve askeri araç üretimi de olan BMC’nin bünyesindeki markaların özerkliğini ilan etmesi ile BMC yok olmuştur dersek yanlış olmaz. BMC markası ve üretim lisansının tamamı ülkemiz tarafından satın alınmış ve günümüzde hala üretim yapmaktadır.

 

Renault Trucks Defense

Vatanına ihanet ettiği için öldürülen Fransız Renault markasının kurucusu Louis Renault özellikle 2. dünya savaşında yaptığı savaş araçları ile ön plana çıkmıştır. Fransız hükümetinin 1999 yılına kadar el koymuş olduğu Renault günümüzde Renault Trucks Defense adı ile savunma araçları üretmeye devam ediyor. 2018 yılında isim değişikliği ile adı Arquus olmuştur.

ARQUUS

 

Dedikodular gerçek mi?

2010 yılında üretimi duran ve sonrasından TMSF’ye devir olan BMC iktidara yakın iş insanı Ethem Sancak tarafından 751 milyon liraya satın alınmıştı. “Kapandığı döneme ait bir çok işçisinin alacaklarını ödemeyen BMC” geçtiğimiz Haziran ayında tekrar el değiştirdi.

BMC’nin yeni sahibi kim?

Tosyalı Holding’in, kamyon ve zırhlı araç üreticisi BMC’nin Sancak ve Öztürk ailelerine ait hisselerini satın almak için uzun süredir devam eden görüşmeleri sonuca bağlandı. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlanan bilgilere göre; BMC’nin Öztürk ve Sancak’a ait yüzde 50,1’lik hissesi resmen Tosyalı Holding’e satıldı. Satışla birlikte Katar ortaklığı devam eden şirkette Sancak ve Öztürk ailelerinin hiçbir hissesi kalmadı.

Fuat Tosyalı

“Kesin olmayan ve şu anda sadece dedikodulardan ibaret olan” konu ise BMC’ye Fransız Arquus grubunun talip olduğudur. Önümüzdeki dönemlerde bu dedikoduların gerçekliğine dair elimize ulaşan bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

2 thoughts on “Renault BMC’ye talip mi?

 • Kasım 3, 2021 tarihinde, saat 4:55 am
  Permalink

  Anlaşma büyük ölçüde bitmiş durumda Son görüşmeler yapıldıktan sonra Mart ayı başında Renault, Bmc nin yeni sahibi olacak.Şu an Beyaz yakanın izinleri kullandırılıyor.Temizlikten sonra başlayacaktır.

  Yanıtla
 • Kasım 3, 2021 tarihinde, saat 5:50 am
  Permalink

  Anlaşma tamam. 1mart 2022 tarihinde yeni patron Renault defenceeee.
  Şu an Beyaz yakalıların izinlerini bitirip şutlucaklar.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.