Radar cezasını iptal ettirdi, parasını geri aldı

Radar cezasını iptal ettirdi ve parasını geri aldı

Sizin yada çevrenizdekilerin başına gelmiş haksız yada yanlış uygulanmış trafik cezaları ile karşılaşır yada duyarsınız. Buna benzer bir durum yine yaşanmış ve bu sefer “adalet” yerini bulmuş.

Gitmediğiniz şehirlerde plakanıza yazılan kaçak geçişler, hatalı parklar yada radar cezaları ile karşılaşırsınız ve bunlara itiraz etmek için aylar ve hatta yıllarca uğraşabilirsiniz. (Trafik denetimleri ile ilgili yönergeye buradan ulaşabilirsiniz)

Hız kontrolü yapan radar ekibinin kural dışı olarak pusu kurması, ceza kesmesi ve cezaya itiraz süreci ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Radar cezasını nasıl iptal ettirdi?

Olay Bingöl şehrimizin Genç ilçesinde Sinan Satık’ın başına gelmiş. Kullanmış olduğu yoldaki hız sınırı 82 km/h iken kendisi 91 km’h ile radar ekiplerince tespit edilmiş ve cezayı yazmışlar.

Sinan beye yazılan ceza tutar olan 288 lirayı ödedikten sonra ilgili mahkemeye itirazda bulunarak cezanın iptalini talep etmiş. Hız sınırı 82 km/h olan yolda %10 hata payı eklendiğinde gidebileceği maksimum hız 90.2 km/h yerine 0.8 km/h hız aşımı yaparak 91 ile yazılan ceza mahkeme tarafından iptal edilmiş.

Mahkeme tarafından iptal edilen cezanın sebebi aslında Sinan beyin kullanmış olduğu otomobil ile alakalı olmuş. 1984 model Renault 12 Toros marka otomobilin hız göstergesi eski teknoloji mekanik sisteme sahip. Mahkeme bu eski sistem üzerinde sürücünün 0.8 km/h artışı hatasını kabul edilebilir bir durum olarak görmüş ve yazılan cezanın iptaline, 288 liranın iadesine karar vermiş.

Sinan Satık bu konuya emsal kararların olduğunu ve bu duruma istinaden itirazda ettiğini söylüyor. Bu noktada akıllara şu soru geliyor, mekanik sistem hız ölçeri olan araçlar için uygulanan hata payı ne kadardır?

Eğer sizin de başınıza bu vb benzeri bir durum gelir ise ilgili Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulunabileceğinizi unutmayın.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir