Gizli radar olur mu? cezası iptal edilir mi?

Radar gizlenebilir mi?
Gizlenen radar cezasına itiraz edilebilir mi?

Bu sefer ki yazının konusu 2019 yılında tarafıma yazılan bir radar cezası ve sonrasında 11 ay süren itiraz sürecidir.

İlk olarak 70 hız sınırı ve radar uygulaması tabelası olan yerde 94 km hız ile kuralları ihlal ettiğim için hatalı olduğumu ve cezamı ödeyeceğimi belirtmek istiyorum .

Fakat yazıya konu olan süreç ise yaptığım trafik kural ihlalinin dışında mevzuata uygun olmayan radar uygulaması hakkındadır.

Kanunlarımız radar polis ekiplerinin duvar veya ağaç arkasına gizlenerek hız kontrolü uygulaması yapmalarına izin vermiyor. Ek olarak radar ile hız kontrolü yapılacak bölgelerde yine kanun hükmü ile önceden sürücülerin bilgilendirilmesi zorunludur.

Gelelim eylül 2019 yılındaki radar cezama.

Olay yeri İzmir ilimizin Narlıdere ilçesinde gerçekleşti. Radar uygulaması yapılan bölgede uyarı tabelası olmasına rağmen 94 km hız ile köprü ayağının arkasına gizlenmiş olan radar aracı tarafından tespit edildim. Radar aracından yaklaşık 1 km sonra ise 2 şeritli yol memur beyler tarafından tek şeride düşürülmüş ve hız ihlali yapan sürücülere cezaları teslim ediliyordu.

İtiraz etmeden görevini yapan memur beylerden imza karşılığında ceza makbuzumu alıp yoluma devam ettim. Sonrasında ise internet ortamında köprü ayağının arkasına saklanmış olan ve sürücülerin görmediği radar uygulaması için araştırma yapmaya başladım.

Gizlenen radar cezası iptal edilir mi?

Evet gizlenen radar cezası iptal edilebilir ve bununla ilgili emsal davalar mevcut.  Yine 2019 yılında yakıt istasyonun içine saklanmış bir radar aracı tarafından hız ihlali ile yazılan cezaya itiraz eden kişi davayı kazanmış ve ceza iptal edilmiştir.

İptal edilen cezanın haberine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu emsal davadan yola çıkarak itiraz için gerekli araştırmaları yaptım. EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve yayınlanan TRAFİK DENETİMLERİNDE VE TRAFİK KAZALARINDA ALINACAK ÖNLEMLERE İLİŞKİN YÖNERGE mevzuata ulaştım.

35 sayfalık yönergede radar uygulaması ile şekil ve şartlar detaylı olarak belirlenmiş.

MADDE 5- ı) Sabit veya seyir halinde denetimler ile trafik kazalarına müdahale dışında trafiği izlemek amacıyla sabit olarak bulunan ekipler,karayolunda yol kullanıcıları tarafından rahatlıkla görülebilecek yer, konum ve pozisyonda trafik akışını etkilemeyecek ve tehlikeye düşürmeyecek alanlarda ve her an karayoluna çıkabilecek şekilde (otoyollarda ve şehirlerarası karayollarında ve köy yollarında yola 90 derece açıyla) konuşlanır.

Yönergeye buradan ulaşabilirsiniz

Bu yönergeye istinaden ilk olarak bilgi edinme hakkı kapsamında CİMER‘e başvurdum. Köprü ayağı arkasına gizlenmiş olan radar aracı hakkında verilen cevap şu şekilde oldu.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü: Radar ekibimizin uygulama alanları öncelikli olarak trafik kazalarının çok olduğu ve hıza müsait alanlardır. Bu alanlarda trafik uygulamalarına uygun alt yapı olmadığından trafik güvenliği açısından sorun olmayacak şekilde radar ekiplerimiz konuçlanmaktadır. 

Radar uygulamasının yapıldığı yerde uygun şartların olmamasından dolayı köprü ayağının arkasına gizlenen ve sürücülerin göremediği radar ekibi için CİMER’den aldığım bu bilgiden sonra SULH CEZA mahkemesine itirazda bulundum.

11 ay sonuç için beklediğim bu itiraza ise 5326 sayılı yasanın 28-a maddesi olan Hukuka uygun olması nedeniyle, “başvurunun reddine”,  karar verilmiş. Bu karar ile bir kez daha itiraz etme  hakkınız elinizden  alınmış oluyor.

Sonuç: Emsal teşkil eden bir dava olmasına rağmen itirazım kabul edilmedi.
Geriye kalan cevapsız sorular
  • CİMER kanalı ile verilen cevapta uygun alt yapı olmadığından trafik güvenliği açısından sorun olmayacak şekilde radar ekiplerimiz konuçlanmaktadır şeklinde cevap verilmiştir. Uygun şartlar sağlanamaması kabul edildiği halde uygunsuz bu uygulama nasıl yapılır ?
  • Yakıt istasyonuna saklanarak kesilen ceza iptal ediliyor ise körü ayağının arkasına saklanarak yazılan ceza neden iptal edilmiyor.
  • Uygun yer olmadığı yazılı olarak beyan edildiği halde gizlenen radar aracından bir laç yüz metre ileride yol bölünerek daraltılmıştır. Bu daraltmanın sebebi ise gizlenen radara yakalanan sürücülere trafik cezalarının elden tebliğ edilmesidir. Radar aracının konulamayacağı uygun alt yapı olmayan bir yol nasıl oluyorda  ceza tebliğ etmek için uygun olabiliyor.
  • Uygun yer olmadığı için köprü ayağının arkasına saklanan radar arabasının 100 metre gerisindeki çok daha geniş kaldırımı daire içinde gösterdim. Bu alan varken polis arabası neden köprü arkasına gizlenir?

    Gizli radar olur mu? cezası iptal edilir mi?
    Gizlenen radar aracı

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir