Polestar O₂ İsveç çeliğinin yeni hali

Polestar O₂ İsveç çeliğinin yeni hali

Polestar nedir: Volvo’nun 1996 yılında pist yarışlarındaki performans takımının adıdır. Volvo modellerini yarış otomobillerine çeviren bu mühendislik departmanı 2013 yılında Volvo’nun S60 ve V60 modellerini cadde kullanımı için modifiye etmişler ve satışa sunmuşlardır.

Volvo mühendisleri otomobillerinin tamamını 2030 yılına kadar elektrikli olarak satışa sunmayı hedefliyorlar. Geçtiğimiz günlerde kapalı kapılar ardında bayilerine S90 ve XC90 konseptleri tanıtıldı. Bu yazımızı konu İse Polestar markasının  coupe O₂ konseptidir. 

Polestar O₂

Polestar tasarımcıları ve mühendisleri yeni konsepti olan O₂’nin Porsche Taycan’a rakip olmasını planlıyorlar.

O₂ olarak adlandırılan en yeni konsept 2+2 koltuklu ve geri çekilebilir bir hardtoplu iki kapılı bir elektrikli bir model olacak. Elektrik otomobilin performansını yapıştırılmış alüminyum yekpare gövde ile arttırma yöntemini seçmişler.  Tek malzemeli bir iç mekan tasarımı ise çevreci olma yolunda otomobilin daha iyi bir şekilde geri dönüştürülmesi üzerine tasarlanmış.

Yapıştırma alüminyum gövde

Elektrik performansı sadece güçle ilgili değildir aynı zamanda kullanım, tepki verme ve kontrol ile de ilgilidir. Mükemmel dengeyi elde etmek için Polestar O₂, farklı derecelerde anodize (Eloksal, metal parçaların yüzeyindeki doğal oksit tabakasının kalınlığını artırmak için kullanılan elektrolitik bir pasivasyon işlem) edilmiş alüminyumdan yapılmış bir yekpare gövdeye sahiptir. Bu özellikler birleşerek elektrik deneyimi sunan sert, duyarlı ve son derece hafif bir yapı oluşturulması hedeflenmiş.

Mono-malzemeler ile iç mekan

Geleneksel olarak araç içleri çok çeşitli malzemelerden oluşur. Aracın ömrünün sonunda bu kombinasyonları ayırmak zordur ve bu da onları orijinal kalitelerine geri dönüştürmeyi (ve bu süreçte çok fazla enerji harcamayı) son derece zorlaştırır. Buna karşılık, Polestar O₂’nin iç kısmının tüm yumuşak bileşenleri tek bir temel malzemeden yapılmış. Yüksek oranda geri dönüştürülebilir termoplastik kullanılacak olan Polestar O₂’nin iç mekanı diğer otomobillerin iç mekanlarında kullanılan çeşitli köpük, yapıştırıcı, plastik ve döşeme malzemelerinden farklı olacak. Tek tip malzeme uygulaması geri dönüşüm kolaylığı için yapılan bir tasarım olacak.

Otomobilin kendi drone’u olacak

Otomobil entegre bir drone yol boyunca aracı izleyip kayıt yapabilecek ve iç mekandaki ekrandan yaptığı çekimler izlenebilecek. Drone 90 km hıza kadar takip yapabilecek olup böyle bir donanımı neden eklendiklerini düşünmeden edemiyoruz. Belki aracın karışabileceği kazalarda drone kayıtları işe yarayabilir ve kazaya sebep olan araçların tespitinde işe yarayabilir.

Tasarım özellikleri

Ön bölümü Ferrari F8 Spider’a benzeyen ve açılabilen sert tavanı ile bir İsveçliden daha çok İtalyan tasarımlarına benziyor. Ölçülerini bilemediğimiz büyük  jantların çamurlukları doldurması ve otomobilin arkaya doğru genişleyen çizgisi daha önce İsveç’te eşine rastlanmamış bir tasarım gibi görünüyor.

Köşeli olmazsa olmaz

Volvo’nun geçmişinde sıklıkla yer alan köşeli tasarımlar günümüzde daha da yuvarlak hale gelmiş olsa da Polestar O₂ konseptınde bu çizgilere yine rastlamak mümkün. Otomobilin arka bölümünde baştan sona yer alan aydınlatma lambaları ve konumlandırıldığı yer yine köşeli bir tasarım içeriyor. Sürtünme kat sayısına bağlı olarak aerodinemik için tasarlanan çok büyük bir difüzör otomobilin arka bölümünü yarısını kaplıyor.

Kokpit

İçeride, konsolda 15 inçlik bir dikey dokunmatik ekran ve direksiyon kolonunun üzerinde ikinci bir küçük dijital gösterge paneli bulunuyor. Görünüm çok minimalist ama yine de lüks kaliteli görünüyor.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.